لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

كليساهای ايران صاحب سايت می شوند، آرش ايرانی - 2004-11-12


كليساهای ايران صاحب سايت می شوند

آرش ايرانی

با آنكه تعداد كليساهای تاريخی ايران به نسبت ساير بناهای مذهبی و كهن اين كشور بسيار اندك است اما به هيچ روی نمی توان منكر زيبايی ها و تناسبات اين آثار ماندگار كه حاصل زحمات و هنرنمايی های استادكاران خالق آنان است شد. كليساهای بی نظيری همچون وانك اصفهان ، ننه مريم اروميه ، نيكلاس مقدس تهران و . . . كه هر ساله عده ای از جهانگردان برای ديدنشان رنج سفر را بر خويش هموار می سازند.

اما اگر برای شما نيز مانند بسياری از مشتاقان هنر و معماری شرايط بازديد از اين آثار ميسر نيست چندان نگران نباشيد؛ پايگاه اينترنتی كليساهای ايران به زودی افتتاح خواهد شد.

بر پا كنندگان اين سايت ارايه اطلاعات به مخاطبان و افزايش تعاملات بين المللی را از جمله مهمترين اهداف خود اعلام داشته اند و زمان اغاز به كار آن را تا پايان سال جاری تخمين زده اند. (( شرلی آوديان )) مدير اين سايت و كارشناس ارشد مرمت و معماری می گويد : (( اطلاعات به دست آمده و گردآوری شده درباره كليساهای تاريخی موجود در كشور، كه در اين پايگاه آرشيو می شود، در سايت ويژه پايگاه كليساهای تاريخی ايران قرار داده خواهد شد تا كارشناسان، پژوهشگران و دانشجويان علاقه مند داخل و خارج از كشور كه در حوزه مرمت و معماری كليساها مطالعه می كنند، بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند.)) وی افزايش تعاملات بين المللی با ساير مراكز و سازمان هايی كه در خارج از كشور و در حوزه كليساها فعاليت می كنند را از ديگر اهداف ايجاد سايت ويژه پايگاه كليساهای ايران عنوان می كند و می افزايد:(( در اين زمينه از اطلاعات موجود در ساير كشورها نيز بهره مند می شويم.))

به گفته او تعدادی از دانشگاه های اروپايي، تحقيقاتی را به خصوص در زمينه كليساهای ايران انجام داده اند، كه (( شرح مقالات و اطلاعات و نتايج به دست آمده از اين گونه تحقيقات دانشگاهی در تقويت و تجهيز امكانات و منابع آرشيوی موجود در پايگاه ميراث فرهنگی موثر خواهد بود.))

و اين در حاليست كه چندی پيش نيز اعلام شد به منظور توسعه اطلاعات تاريخی موجود در زمينه بناهای تاريخی - فرهنگی متعلق به مسيحيان، كتاب معرفی كليساهای مسيحيان ساكن در ايران با همكاری بخش آموزش سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری اين كشور منتشر خواهد شد.

(( محمدحسن محب علی )) مشاور رييس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری در اين خصوص گفت: (( در سال گذشته كتاب معرفی كليساهای ارامنه ايران از سوی آندرانيك هويان، باستان شناس و كارشناس مسايل تاريخی منتشر شد، كه در سال 83 نيز، كتاب ديگری در زمينه معرفی كليسای مسيحی ايران آماده كرد و اين كتاب به زودی از سوی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری ميراث فرهنگی منتشر خواهد شد.)) به عقيده آگاهان از مجموع قريب به 250 كليسای ايران، 200 كليسا متعلق به جامعة ارمنيان اين كشور است كه با جمعيت 120 هزار نفری در تهران دارای 50 كليسا می باشند.

XS
SM
MD
LG