لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

مردم ساحل عاج به حمايت از لورنت گبگبو به راه پيمايی پرداختند - 2004-11-07


در پی خشونتهايی که بر اثر مداخله نيروهای دولتی و صلحبانان فرانسوی در گرفت هزاران تن از مردم ساحل عاج به حمايت از لورنت گبگبو رئيس جمهور آن کشور به راه پيمايی پرداختند.

امروز يکشنبه برخی از راهپيمايان در دومين روز راه پيمايی خود که در اعتراض به آنچه که آنها مداخله فرانسه مينامند، فروشگاهها را غارت کردند و به خارجيان مقيم ابيجان حمله بردند.

وزارت امورخارجه ايالت متحده آمريکا امروز اعلام کرد راه پيمايان بعضی از خارجيان را از اتومبيلهای خود بيرون کشيدند و به آمريکاييان هشدار داد که از مسافرت به اين کشور غرب آفريقا خودداری کنند.

فرانسه در تلاش برای متوقف کردن جنگی که هفته پيش با يورش قوای دولتی کشور ساحل عاج به پايگاه شورشيان رخ داد به آن کشور نيرو فرستاده است.

روز شنبه نيروهای ساحل عاج يک پايگاه نظامی فرانسه را در منطقه زير کنترل شورشيان بمباران کرد، که در نتيجه آن ۹ سرباز فرانسوی و يک آمريکايی کشته شدند. مقامات ساحل عاج گفتند اين حمله به اشتباه صورت گرفته است.

سخنگوی دولت عاج فرانسه را متهم به حمله به آن کشور کرد. اما وزير امور خارجه فرانسه گفت نيروهای فرانسوی برای حفظ امنيت و ثبات به آن کشور و نه برای برهم زدن ثبات به آن کشور نيرو فرستاده اند.

K

XS
SM
MD
LG