لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

شرکت مردم آمريکا در انتخابات رياست جمهوری - 2004-11-02


مردم آمريکا در انتخاباتی که نگرانی های ناشی از تروريسم، جنگ در عراق، اقتصاد و مراقبت های بهداشتی برآن مسلط است، رئيس جمهوری بعدی خود را بر می گزينند.

جان کری، کانديدای دمکرات، بخشی از بامداد سه شنبه را در ايالت ويسکانسين، که در آن رقابت بين او و پرزيدنت بوش بسيار نزديک است، گذراند و به طرفداران خود گفت: امروز روزی است که آمريکا به جهان نشان می دهد دمکراسی چگونه کار می کند. آقای کری تا چند ساعت ديگر در زادگاهش بوستون، در ايالت ماساچوست، رای خواهد داد.

پرزيدنت بوش در محلی در نزديکی مزرعه خود در تگزاس رای داد و سپس به خبرنگاران گفت " احساس آرامش می کند و به پيروزی خود يقين دارد." آقای بوش به اوهايو رفته است، قصد دارد در آنجا ساعتی را با داوطلبان انتخابات بگذراند و از آنها سپاسگزاری کند.

مشاور سياسی او روز سه شنبه گفت کشور عملا بين دو کانديدا تقسيم شده است، و پيروزی آقای بوش به آراء اوهايو بستگی خواهد داشت.

در شماری از نقاط، صفوف طولانی در حوزه های رای گيری تشکيل شده است. ناظران انتظار دارند تعداد رای دهندگان از ۱۰۶ ميليون نفری که در انتخابات رياست جمهوری در چهار سال پيش شرکت کردند، فراتر برود.

رای دهندگان همچنين تمام ٤٣۵ عضو مجلس نمايندگان، يک سوم اعضای سنا و هزاران مقام محلی را انتخاب می کنند.

R

XS
SM
MD
LG