لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۶

اينترنت بخش فارس صدای آمريکا و موج سانسور گسترده اينترنت در ايران - 2004-10-13


همانگونه که کاربران اينترنتی بخش فارسی صدای آمريکا مطلع هستند، فيلترينگ و سانسور پايگاه ها و وبلاگ های فارسی توسط رژيم اسلامی که از بيش از يک سال قبل شروع شده بود، در هفته ها و روز های اخير ابعاد بس گسترده تری به خود گرفته است.

بنا به گزارش های گوناگون از سازمان های بين المللی و کاربران اينترنت در ايران، دامنه سانسور جمهوری اسلامی عليه سايت های اينترنتی فارسی زبان، ابعاد وسيعی به خود گرفته است. اين اقدامات، ديگر از صِرف بستن سايت های خبری گذشته و دامن وبلاگ ها يا يادداشت های روزانه اينترنتی ايرانيان را نيز گرفته است. از آن فراتر، رژيم اسلامی به مسدود کردن سايت ها بسنده نکرده و شماری از روزنامه نگاران و فعالين اينترنتی را دستگير يا احضار کرده است. سازمان های بين المللی، ضمن منتشر کردن گزارش هايی از اين اقدامات، دست به اعتراض عليه آزار و ايذاء کوشندگان اينترنتی زده اند.

گذشته از اقدامات قضايی و شبه قضايی، مقامات جمهوری اسلامی درصدند تا فعاليت های اينترنتی را که در حال حاضر، به گفته فعالين سياسی، مطبوعاتی و اجتماعی، تنها صدای باقی مانده آزادی بيان در ايران است، از طريق برنامه هايی خاص، دشوار تر و عملاً ناممکن سازند. از جمله اين برنامه ها، مقدمه چينی برای اجباری کردن گرفتن جواز برای نوشتن هرگونه مطلب در سايت های فارسی و قرار دادن وبلاگ ها روی شبکه های داخلی دولتی و نيمه دولتی برای کنترل هرچه بيشتر آن است.

ما در سايت فارسی صدای آمريکا، همه روزه ايميل های مکرری از جزئيات اين فشار ها دريافت می کنيم. اما برای اين که بتوانيم هرچه بهتر با سانسور و فيلترينگ مقابله کنيم، نيازمند اطلاعات دقيق تری از طرف شما کاربران گرامی هستيم. لذا، لازم است در نامه های الکترونيکی که برای ما می فرستيد، اين اطلاعات را نيز ضميمه فرمائيد: ورود شما به سايت صدای آمريکا، از کدام شهر مسدود شده است؛ تماس يا خط ارتباط اينترنتی شما، در چه نوع محلی صورت می گيرد: از خانه، محل کار يا کافه های اينترنتی. سيستم عامل شما چيست؟ مثلاً اگر از ويندوز استفاده می کنيد، آيا ويندوز 98 است يا XP؟ ايميل خود را در کدام سيستم دريافت می کنيد؟ از ياهو، هات ميل يا سرويس ديگری. مرورگر يا browser شما چيست؟ اينترنت اکسپلورر است يا Netscape ؟ آيا سيستم عامل يا ايميل شما فارسی است يا انگليسی؟ و بالاخره اينکه خط ارتباط يا کارت اينترنتی خود را از کدام ISP يا ارائه دهنده خدمات اينترنتی خريداری کرده ايد؟

ضمناً، چنانچه ايميل های خبری ما به صورت علامت سوآل يا علائم نامفهوم به دست شما می رسد، خواهشمنديم نسخه ای از آن را برای ماارسال فرمائيد.

آدرس ايميل ما، همچنان: ankbut@voanews.com است.

با تشکر از همکاری شما و به اميد آن که بتوانيم با اتکا به اطلاعات دريافتی ، هرچه بهتر خدمات خود را به شما عرضه کنيم. اينترنت بخش فارس صدای آمريکا

XS
SM
MD
LG