لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

قرار است رای شماری در افغانستان از دوشنبه آغاز شود - 2004-10-10


در افغانستان، ناظران بين المللی و مقامات افغان از کانديدا های نخستين انتخابات رياست جمهوری خواسته اند که همزمان با تحقيقات احتمالی در جريان رای گيری، از خود صبر و شکيبايی نشان دهند.

برخی از کانديداهای مخالف حامد کرزی، رئيس جمهوری موقت افغانستان مدعی هستند برخی از رای دهندگان بيش از يک بار رای داده اند. مراکز اخذ رای در مناطقی که آنها طرفداران بيشتری دارند، زودتر از موعد مقرر تعطيل شده اند و رای دهندگان به رای دادن حامد کرزی هدايت و ترغيب شده اند.

کانديداهای مخالف آقای کرزی می گويند بدينگونه تمامی انتخابات بايد بی اعتبار اعلام شود. اما برخی از ديگر کانديداها با اين گروه هم صدا نيستند.

روز شنبه در انتخابات رياست جمهوری افغانستان، برغم تهديدهای طرفداران رژيم سابق طالبان مبنی بر مختل ساختن جريان اخذ رای، ميليون ها نفر از مردم رای خود را به صندوق هاغ ريختند. خبرگزاری فرانسه شمار شرکت کنندگان در انتخابات را هشتاد درصد گزارش کرده است.

در حالی که کمسيون انتخاباتی مشترک افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد اتهامات عنوان شده در زمينه تقلب به تحقيق پرداخته است، مقامات افغان همگان را به شکيبايی دعوت کرده اند. در اين ميان قرار است رای شماری از دوشنبه آغاز شود.

a

XS
SM
MD
LG