لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۳

امکان بازپس گيری مدال طلای المپيک تايلر هاميلتون دوچرخه سوار آمريکايی - 2004-09-23


تايلر هاميلتون دوچرخه سوار آمريکايی که مدال طلای دوچرخه سواری سرعت مردان را در المپيک آتن کسب کرد، ممکن است اين مدال را از دست بدهد. زيرا هفته گذشته در مسابقات دوچرخه سواری دور اسپانيا در يک آزمايش خون برای تشخيص استفاده از داروهای توانبخش غيرمجاز (دوپينگ) رد شد.

دوچرخه سوار ۳۳ ساله که برای تيم سوئيسی فوناک ميراند، يکبار طی برگزاری مسابقات المپيک آتن و بار ديگر طی برگزاری مسابقات دور اسپانيا تحت آزمايش قرار گرفت و هر دوبار نتايج آزمايشهای او نشان داد که از داروهای توانبخش غيرمجاز (دوپينگ) استفاده کرده است.

هاميلتون که در نخستين مرحله مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس ۲۰۰۳ دچار آسيب ديدگی شد و استخوان ترقوه اش شکست، با تلاش فراوان سه هفته در آن مسابقات راند و در مقام چهارم قرار گرفت. در مسابقات تور دو فرانس ۲۰۰۴ در اثر تصادم شديد با گروهی از دوچرخه سواران دچار آسيب ديدگی پشت شده و در سيزدهمين مرحله مسابقات از دور رقابتها خارج شد. او سپس در مسابقات المپيک آتن شرکت کرد و در دوچرخه سواری سرعت انفرادی برنده شد.

هاميلتون در هشتمين مرحله مسابقات دوچرخه سواری دور اسپانيا که دوچرخه سواری سرعت انفرادی بود نيز پيشتاز شد، ولی شش روز پس از آن از دور مسابقات خارج شد.

هاميلتون نخستين دوچرخه سوار آمريکايی است که در رابطه با استفاده از داروهای توانبخش غير مجاز (دوپينگ) در المپيک آتن مورد بازجوئی قرار ميگيرد. تعداد بيسابقه ۲۴ ورزشکار در اين رابطه در المپيک آتن شناسائی شدند.

XS
SM
MD
LG