لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

حسين روحانی : ايران  برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف نمی کند - 2004-09-19


ايران هشدار داد برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف نمی کند و در صورتيکه پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شود با بازرسی های بين المللی از تاسيسات اتمی خود موافقت نخواهد کرد.

حسين روحانی، دبير شورايعالی امنيت ملی و سرپرست مذاکرات اتمی ايران روز يکشنبه در جمع خبرنگارن در تهران طی واکنشی در برابر قطعنامه اخير شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی اين سخنان را ايراد داشت.

شورای حکام که سی و پنج کشور در آن عضويت دارند روز شنبه باتصويب قطعنامه ای از ايران خواست همه فعاليتهای خود را در زمينه غنی سازی اورانيوم متوقف کند.

از اورانيوم غنی شده می توان به عنوان سوخت نيروگاههای برق اتمی يا برای ساختن بمب اتمی استفاده کرد.

در قطعنامه آژانس بين المللی انرژی اتمی روز ٢٥ ام ماه نوامبر سال جاری ، برابر با ٥ ام آبانماه به عنوان ضرب الاجل برای رفع ابهامات در مورد برنامه اتمی ايران تعيين شده است.

قطعنامه مشخص نمی کند اگر ايران غنی سازی اورانيوم را تا آن تاريخ متوقف نسازد چه اقدامی عليه آن کشور بعمل خواهد آمد.

قرار است آژانس بين المللی انرژی اتمی در روز ٢٥ ام ماه نوامبر برای رسيدگی به پرونده ايران بار ديگر تشکيل جلسه دهد.

آمريکا می گويد: غنی سازی اورانيوم بخشی از برنامه پنهانی ايران برای توليد جنگ افزار های اتمی است اما ايران اين اتهام را رد می کند.

واشنگتن خواستار آن است که مسئله برای اجرای تحريمهای احتمالی عليه ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شود ولی حسن روحانی در مصاحبه خود هشدار داد در صورتيکه چنين تحريمهائی به اجراء در آيد ايران از اجرای پروتکل الحاقی به منع گسترش تسليحات اتمی دست خواهد کشيد.

RM

XS
SM
MD
LG