لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

ابراز نگرانی به آزادی مذهبی در برخی ازکشورهای اروپائی - 2004-09-16


با وجود آن که در گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمريکا درباره آزادی مذهبی آمده است که دولت های اروپائی به طور کلی به حقوق جوامع مذهبی احترام می گذارند، با اين حال گزارش نسبت به آزادی مذهبی در برخی ازکشورهای اروپائی ابرازنگرانی کرده است.

وزارت امورخارجه آمريکا درگزارش سالانه خود به وجود برخی از مشکلات در ارتباط با آزادی مذهبی درمناطق اروپائی وآسيائی و به ويژه در جمهوری بلاروس اشاره کرده است. درگزارش وزارت امورخارجه آمريکا که روزچهارشنبه منتشرشد، وضعيت آزادی مذهبی دربلاروس، " ضعيف " توصيف شده است.

طبق اين گزارش، مقامات جمهوری بلاروس به غير ازپيروان کليسای ارتدوکس بلاروس، پيروان سايراديان را آزار می دهند و رسانه های دولتی اين کشورهمچنان به گروه های مذهبی حمله می کنند.

وزارت امورخارجه آمريکا درگزارش خود می گويد اقليت های مذهبی در روسيه با وخامت شرايط خود روبروهستند و برخی ازسازمان دولتی و مقامات محلی روسيه همچنان حقوق اقليت های مختلف اين کشور را محدود می کنند.

بنا براين گزارش، برخی ازفرقه های مذهبی درارمنستان، گهگاه اعمال تبعيض عليه خود را گزارش کرده اند. در آذربايجان، ثبت نام برخی ازگروه های مذهبی به عهده تعويق افتاده است ودرمواردی ازآن ها ثبت نام به عمل نيامده است. اين گروه ها همچنين در وارد کردن ادبيات مذهبی خود ازخارج با مشکلاتی مواجه بوده اند.

طبق گزارش وزارت امورخارجه آمريکا، وضعيت آزادی مذهبی در گرجستان بهبود يافته است، اما در اوکراين، دراين ارتباط مشکلات پراکنده ای درسطح محلی گزارش شده است.

گزارش، به تيرگی روابط ميان کليساهای ارتدوکس صرب و مقدونی در جمهوری مقدونيه در سال گذشته اشاره کرده است ومی گويد دولت به حمايت ازمقدونی ها برخاسته است. گزارش می گويد جامعه يهوديان صربستان و مونته نگرو، افزايش نفرت در گفتار را گزارش کرده است. موضوع ارعاب روحانيون ارتدوکس صرب درکرواسی وهمچنين خصومت کليسای ارتدوکس رومانی عليه گروه های غير ارتدوکس در رومانی مطرح شده است.

گزارش وزارت امورخارجه آمريکا همچنين درجهت مثبت به اجرای قانون جديد آزادی مذهبی در بوسنی- هرزگوين اشاره کرده است که اجازه می دهد جوامع مذهبی از وضعيت حقوقی برخوردارشوند. گزارش همچنين می گويد فرانسه اقداماتی را درجهت جلوگيری از افزايش حملات يهود ستيزی به عمل آورده است.

طبق گزارش وزارت امورخارجه آمريکا، در يونان با برخی از افرادی که به کليسای ارتدوکس اعتقاد ندارند، از روی سوء ظن رفتارمی شود و درهمين حال، اقليت های مذهبی در ترکيه، با بی اعتمادی اجتماعی مواجه بوده اند.

XS
SM
MD
LG