لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

نگرانی آمريکا نسبت به تغييرات سياسی و امنيتی گسترده در روسيه - 2004-09-14


کالين پاول وزيرامورخارجه آمريکا نسبت به تغييرات عمده سياسی وامنيتی روسيه که به دنبال چندين حمله اخيرتروريستی دراين کشوربه مورد اجرا گذارده می شود، ابرازنگرانی کرده است.

آقای پاول درمصاحبه ای با خبرگزاری رويتر گفت به اين ترتيب روسيه ازبرخی اصلاحات دمکراتيک دورمی شود. رويتربه نقل ازآقای پاول گزارش داد که وی نياز روسيه را به مبارزه با تروريسم درک می کند، اما مبارزه با تروريسم بايد بدون دورشدن ازاصلاحات دمکراتيک ويا روند دمکراتيک صورت گيرد.

پيشتر ريچارد آرميتيج قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا روز شنبه در ريگا پايتخت ليتوانی پس از ملاقات با نخست وزير آن کشور گفت: اين دگرگونی ها با علاقه آمريکا به ايجاد يک جامعه باز و دمکراتيک در روسيه ناسازگار می نمايد.

ولاديميرپوتين رئيس جمهوری روسيه روزدوشنبه طرح هائی را اعلام کرد که فرمانداران منطقه ای به جای برگزيده شدن درانتخابات عمومی ازسوی دولت منصوب شوند. وی همچنين گفت دولت تعداد احزاب سياسی را که حق عضويت درپارلمان دارند محدود می کند ومانع ازعضويت کانديداهای منفرد واحزاب کوچکتر درپارلمان می شود.

اصلاح طلبان روسيه شکايت ازآن دارند که اين تغييرات، دمکراسی را سرکوب می کند. ساير منتقدان اين اقدام را توطئه ای برای قبضه قدرت دانسته اند. سخنگوی کميسيون اروپائی گفت اتحاديه اروپا اوضاع روسيه را با دقت زيرنظردارد.

K/s

XS
SM
MD
LG