لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

ديدار رئيس جمهوری موقت عراق با دبير کل ناتو در بروکسل - 2004-09-14


غازی الياور، رئيس جمهوری موقت عراق به بروکسل رفته است و قرار است در باره کوشش هائی که برای برقراری ثبات و بازسازی در کشور او جريان دارد با مقامات ناتو و اتحاديه اروپا مذاکره کند.

الياور، در آخرين مرحله سفر اروپائی خود روز سه شنبه با دبير کل ناتو ملاقات کرد و سپس با خاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا به گفت و گو نشست. وی در پی گفت و گو با دبير کل ناتو گفت عراق به کمک امنيتی بيشتر ناتو در پيشاپيش انتخابات نياز دارد.

رئيس جمهوری موقت عراق می گويد علی رغم خشونت فزاينده، انتخابات در کشور او در زمان مقرر، در ماه ژانويه برگزار خواهد شد، مگر اين که سازمان ملل متحد آنرا ناممکن بداند.

ديدار الياور در حالی انجام می گيرد که ناتو توسعه يک هيات ۵۰ نفری را که قرار است نيروهای امنيتی عراق را آموزش دهد، بررسی می کند.

اتحاديه اروپا نيز به بررسی راه هائی که می تواند به سازمان دادن انتخابات عمومی عراق در ماه ژانويه کمک کند، پرداخته است.

وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در اوائل هفته جاری موافقت کردند برای تهيه پيشنهاد های کمک، يک هيات حقيقت ياب را به بغداد بفرستند.

رهبران اتحاديه اروپا قصد دارند در اجلاس خود در ماه نوامبر با اياد علاوی نخست وزير موقت عراق ملاقات کنند. قرار است در آن جلسه کمک پيشنهادی به آن کشور نيز مورد بحث قرار گيرد.

s

XS
SM
MD
LG