لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۳

در جريان گروگان گيری در جنوب روسيه ۸ نفر کشته شدند  - 2004-09-01


مسکو پس ازيک هفته خشونت های مرگبار در روسيه، خواستار تشکيل يک جلسه فوری شورای امنيت سازمان ملل متحد شده است. آندره دنيسوف، سفير و نماينده ثابت روسيه در سازمان ملل متحد خواستار تشکيل جلسه شورای امنيت شده است ومشورت ها برای تشکيل آن ادامه دارد.

درخواست روسيه برای تشکيل جلسه شورای امنيت هنگامی مطرح می شود که مردان مسلح همچنان صدها تن را در يک مدرسه در جمهوری اوستيای شمالی واقع درجنوب روسيه به گروگان گرفته اند.

گروگان گيری يک روزپس ازآن روی می دهد که يک زن بمب گذارانتحاری، خود و ۹ نفر ديگر را در خارج از يک ايستگاه مترو در مسکو منفجر کرد. يک هفته پيش ازاين وقايع نيز زنان مظنون انتحاری، باعث سقوط دو جت مسافربری روسيه شدند که درجريان آن ۹۰ نفرجان خود را از دست دادند.

گزارش های روسيه حکايت از آن دارد که در جريان گروگان گيری در جنوب روسيه هشت نفرکشته شده اند.

مردان مسلح در جمهوری اوستيای شمالی، مدرسه ای را درشهر بسلان به تصرف خود درآورده اند. بنا به گزارش ها، مردان مسلح که حامل مواد منفجره هستند، ٤٠٠ نفر، ازجمله ١٣٢ کودک را به گروگان گرفته اند.

گروگان گيران خواستار آن هستند که روسيه برخی از شورشيان را آزاد کند. به گفته مقامات مسئول، گروگان گيران تهديد کرده اند در صورت مداخله پليس، مدرسه را منفجرخواهند کرد.

ولاديميرپوتين، رئيس جمهوری روسيه پس از بازگشت به مسکو از شهر بندری سوچی به گفتگو با مقامات امنيتی کشور پرداخته است.
جمهوری اوستيای شمالی در مجاورت جمهوری جنگ زده چچن قرار دارد.

يک گروه افراطی اسلامی که خود را تيپ های اسلامبولی می نامد، مسئوليت انفجار ايستگاه مترو و سقوط هواپيماها را برعهده گرفته و اين حملات را به حمايت از جدائی خواهان مسلمان چچن اعلام کرده است.

R

XS
SM
MD
LG