لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

بيست و هشتمين دوره بازی های المپيک تابستانی به پايان رسيد - 2004-08-30


رقابت ها در بيست و هشتمين دوره بازی های المپيک تابستانی مدرن در شهر آتن ـ پايتخت يونان ـ به پايان رسيده است در حالی که ژاک روگ ـ رئيس کميته بين المللی المپيک ـ روز يکشنبه در مراسم اختتام بازيهای المپيک تابستانی گفت که مردم يونان با درخشش کامل از پس وظيفه بزرگ برپايی بازيها برآمدند. آقای روگ پس از اجرای يک نمايش نور و آتش بازی تماشايی سخن ميگفت که اين نمايش پيش از ورود ورزشکاران بداخل استاديوم اصلی المپيک بود.

آمريکا در جدول رده بندی نهايی مدال داران چه از نظر شمار کل مدالهای طلا چه از ديد تعداد کل مدالها در بين تمامی کشورهای شرکت کننده در صدر قرار گرفت. ورزشکاران آمريکايی ۳۵ مدال طلا کسب کردند و جمعاً ۱۰۳ مدال به منزل بردند. چين در جدول بيشترين مدال طلا با ۳۲ مدال دوم شد ضمن اينکه ۶۳ مدال کل بدست اورد. روسيه با ۹۲ مدال کل در رده بعدی است که که شامل۲۷ مدال طلا است.

در مراسم پايانی المپيک در يکشنبه شب ميا هَم، ستاره درخشان تيم ملی فوتبال زنان آمريکا، پرچم کشور خويش را حمل کرد، هَم ۳۲ ساله پس از يک زندگی ورزشی حرفه ای ۱۷ ساله صحنه بين المللی بازی فوتبال را ترک ميکند. او در اين مدت ۱۵۳ گل در پيراهن تيم ملی به ثمر رسانيده است که اين يک رکورد جهانی است. ميا هَم به آمريکا کمک کرد که دو جام جهانی فوتبال زنان را فتح کند.

رقابت های المپيک در روز يکشنبه با اتفاقی عجيب پايان گرفت و آن زمانی بود که يک مرد به پيشتاز مسابقه دوی استقامت يا ماراتن، واندرلی ليما از کشور برزيل، حمله کرد، که نهايتاً استفانو بالدينی از ايتاليا به مدال طلای اين مسابقه دست يافت. بالدينی مسير ماراتن را که ۴۲ کيلومتر است در زمان ۲ ساعت و ۱۰ دقيقه و ۵۴ ثانيه به اتمام رساند.

در ديگر رقابتهای روز يکشنبه در المپيک، دو روسی و يک کوبايی در کشتی آزاد مدال طلا گرفتند. کوبا همچنين ۳ مدال طلا در بوکس برد و مدال های طلای ديگر بوکس به آمريکا، روسيه و قزاقستان اهدا شد.

عنوان قهرمانی واليبال مردان به برزيل داده شد. مجارستان در واترپولوی مردان فاتح شد. آلينا کبائوا از روسيه برنده مدال طلا در رشته ژيمناستيک ريتم دار انفرادی شد. در هندبال زنان تيم دانمارک به سومين مدال طلای المپيک متوالی اش دست يافت و کروآسی عنوان قهرمانی هندبال مردان را کسب کرد. آخرين مدال های طلا در تکواندو به مون دای سونگ از کره جنوبی در رقابت ۸۰ کيلوگرم به بالای مردان داده شد و چِن ژونگ از چين برنده مدال طلا در رقابت بالای ۶۷ کيلو زنان شد.

چين در سال ۲۰۰۸ در شهر پکن ميزبان دوره آينده بازی های المپيک تابستانی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG