لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

تحقيقات سرويس امنيتی روسيه در مورد حوادث هواپيماهای مسافربری - 2004-08-25


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه دستور داده است سرويس امنيتی روسيه که بالاترين دستگاه امنيتی کشور است و جانشين ک گ ب شوروی سابق به شمار می رود، سريعأ تحقيقاتی را نسبت به حادثه سقوط يک هواپيمای مسافربری در روز سه شنبه و ناپديد شدن هواپيمای ديگری آغاز کند. يک جت مسافربری روسيه که حامل ۴۲ مسافر بود، شامگاه روز سه شنبه در نزديکی شهر تولا در جنوب مسکو سقوط کرد. ماموران امداد برخی از قطعات هواپيما را پيدا کرده اند، اما گزارشی از سرنوشت مسافران هواپيما در دست نيست. شاهدان عينی می گويند اندکی پيش از سقوط هواپيما، شاهد وقوع انفجاری بودند. هواپيما از مسکوعازم ولگوگراد بود.

در همين حال مقامات روسی در جستجوی دومين هواپيمای روسی هستند که با ۴۴ مسافر تقريبأ در همان وقت سقوط هواپيمای اولی در تولا، از صفحه رادار محو شده است. گزارش های اوليه حکايت از آن داشت که اين هواپيما نيز سقوط کرده است. هيچ گونه آثاری از اين هواپيما تاکنون پيدا نشده است، اما ماموران امداد اثراتی از آتش را در روی زمين در منطقه ای که هواپيما در آن ناپديد شد، مشاهده کرده اند.

منطقه در حدود ۱۴۰ کيلومتری شهر روستو-آن دان Rostov-on Don در جنوب روسيه قرار دارد. هواپيما از مسکو راهی تفريحگاه سوچی در دريای سياه بود. هر دو هواپيما از فرودگاه دومودداف Domodedovo مسکو برخاسته بودند.

خبر سقوط هواپيما تنها چند روز پيش از انتخابات رياست جمهوری چچن که نيروهای روسيه در آن در حال نبرد با مسلمانان جدائی خواه هستند، منتشرمی شود.

سلسله انفجارهای مرگباری که شورشيان چچن مسئول آن ها شناخته شده اند، در سال های اخير باعث کشته شدن صدها نفر شده است.

s

XS
SM
MD
LG