لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

جاستين گَاتلين از آمريکا سريعترين مرد جهان شناخته شد - 2004-08-23


در ادامه رقابت ها در ۲۸ اُمين دوره بازی های المپيک تابستانی آتن در نهمين روز رقابتها در روز يکشنبه سريعترين مرد جهان در حال حاضر شناخته شد، که اين شخص جاستين گَاتلين از آمريکا، قهرمان جديد دوی ۱۰۰ متر، است. گَاتلين با زمان ۹ ثانيه و ۸۵ صدم ثانيه فاتح رقابت شد و مدال طلا را ازآن خويش کرد. فرانسيس اوبيک ولو از پرتغال با زمان ۹ ثانيه و ۸۶ صدم ثانيه دوم شد و موريس گرين از آمريکا با زمان ۹ ثانيه و ۸۷ صدم ثانيه به مدال برنز رسيد.

در پرش ارتفاع مردان، استفان هولم از سوئد با يک جهش ۲ مميز ۳۶ متری مدال طلا گرفت و کريستيان اولسون از سوئد هم در پرش سه گام مردان اول شد، که پرش او ۱۷ مميز ۷۹ متر بود.

در رشته پرتاب چکش هم آدريان آنوس از مجارستان مدال طلا برد و کوژی موروفوشی از ژاپن و ايوان تيخون از بِلاروس يا به ترتيب مدال های نقره و برنز را صاحب شدند. نيکولاس ماسو از شيلی با برد در مسابقه فينال تنيس انفرادی مردان به دومين مدال طلای خويش دست يافت. ماسو در يک مسابقه هيجان انگيز ۵ ستی نهايتاً با نتيجه ۳ـ۶، ۶ـ۳، ۶ـ۲، ۳ـ۶ و ۴ـ۶ ماردی فيش از آمريکا را مغلوب کرد. برد انفرادی ماسو تنها ساعاتی پس از آن پيش آمد که او و همتيمی اش، فرناندو گونزالز، در فينال تنيس دوبل يا ۲ نفری مردان نيز برنده مدال طلا شده بودند.

در ديگر رقابت بزرگ تنيس در روز يکشنبه، لی تينگ و سون تيان تيان از چين فاتح عنوان قهرمانی دوبل زنان شدند، که تيم دوبل اسپانيايی کونچيتا مارتينز و ويرجينيا روئانو پاسکوئال را در ست های متوالی مغلوب کردند و به مدال طلا رسيدند. نتيجه مسابقه ۳ـ۶ و ۳ـ۶ بود.

در رقابت های ژيمناستيک، ديموس تنيس تامپاکوس از کشور ميزبان يونان، مدال طلا را بدست آورد، که پيروزی او روی حلقه با نتيجه ۹ مميز ۸۶۲ امتياز پيش آمد. يوردان يووچِف از بلغارستان نفر دوم شد و يوری چِچی از ايتاليا به مدال برنز دست يافت.

روز يکشنبه ميزوکی ناگوشی از ژاپن با فائق آمدن بر حرارت بسيار داغ يونان برنده مسابقه دوی ماراتون زنان المپيک شد، اين ورزشکار ۲۶ ساله مسير رقابت ۴۲ کيلومتری ماراتن را در زمان ۲ ساعت و ۲۶ دقيقه و ۲۰ ثانيه به پايان رساند. کاترين آن دربا از کشور آفريقايی کنيا مسابقه را در مکان دوم به اتمام رساند و مدال نقره را از آن خود کرد. ضمن اينکه دينا کاستور ازآمريکا بمقام سوم اين رويداد رسيد و مدال برنز را صاحب شد. پالا ردکليف از بريتانيا که رکورددار جهان است حدود ۲۰ دقيقه پيش از خط پايان اشک ريزان و گويا بخاطر جراحت پا خود را از گود رقابت بيرون کشيد.

چين در اين روز يکشنبه در کسب مدال طلا در جمع از آمريکا پيشی گرفته است و حال ۲۲ مدال طلا دارد ضمن اينکه آمريکا دارای ۲۱ مدال طلا است. آمريکا جمعاً ۵۷ مدال و چين ۴۶ مدال دارند و روسيه دارای ۳۶ مدال است. متعاقب روسيه استراليا ۳۲ مدال دارا است.

ضمناً وزارت خارجه آمريکا اعلام داشت که کالين پاول وزير خارجه، روز ۲۹ ماه اوت جاری نماينده کشور خويش در مراسم اختتام بازيها خواهد بود.

جمعاً ۱۰ هزار ورزشکار از بيش از ۲۰۰ کشور در اين المپيک در يونان شرکت کرده اند، در کشوری که حدود ۲۸۰۰ سال قبل زادگاه المپيک بود.

XS
SM
MD
LG