لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

چين نخستين مدالهای طلا در اين دوره بازی های المپيک را از آن خود کرد - 2004-08-15


اواخر وقت روز جمعه کاستيس استفانوپولس رئيس جمهور يونان، رسماً ۲۸ دوره بازی های المپيک تابستانی مدرن را در شهر آتن افتتاح کرد. نيکوس کاکلاماناکيس، برنده مدال طلا در المپيک پيشين، مشعل المپيک را برافروخت، که اين در پايان يک مراسم گشايشی باشکوه و پرجلال بود.

اين مراسم شاهد حضور ۲۰۲ هيئت نمايندگی ورزشکاران بود و بازگشت بازی های المپيک را به زادگاهشان گرامی ميداشت. دهها هزار تماشاگر در استاديوم المپيک جديد در شهر آتن بتشويق ورزشکاران پرداختند، از جمله برای آنهايی که از تيمور شرقی برای نخستين بار از سوی يک کشور مستقل در المپيک ظاهر ميشدند.

جمعيت تماشاگر همچنين تيم های کره شمالی و جنوبی را که با هم و زير يک پرچم واحد رژه رفتند مورد تشويق قرار داد. تيم های عراق و افغانستان نيز با استقبال شديد تماشاگران روبرو شدند.

روز شنبه در نخستين روز کامل رقابت ها در بازی های المپيک تابستانی در آتن در يونان ورزشکاران در ۲۰ رشته به رقابت پرداختند و جمعاً ۱۳ مدال طلا به برندگان اعطا شد. شنا و شيرجه همآهنگ و شمشيربازی ، جودو و تيراندازی در زمره رويدادهايی است که در آنها مدال اهدا شد.

چين نخستين مدال های طلا در اين دوره بازی های المپيک را از آن خود کرد، چه که وانگ يی فو فاتح مسابقه تپانچه بادی ۱۰ متری مردان شد و لی هم رقابت تفنگ بادی ۱۰ متری زنان را برد ضمن اينکه يک رکورد المپيک بر جای نهاد.

جمعاً ۱۰ هزار ورزشکار در اين المپيک در يونان شرکت دارند. در کشوری که حدود ۲۸۰۰ سال قبل زادگاه المپيک بود.

XS
SM
MD
LG