لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

ماساتو اوشی شيبا از ژاپن برنده مدال طلای جودوی دسته ۶۶ کيلوگرم شد  - 2004-08-15


در ادامه رقابت ها در بيست و هشتمين دوره بازی های المپيک تابستانی مدرن در شهر آتن روز يکشنبه آرش مير اسماعيلی، قهرمان جودوی جهان از ايران، از گردونه رقابت های المپيک خارج شد، که اين پيش از نخستين مسابقه او در روز يکشنبه در مقابل رقيب اسرائيلی اهود واکس، بود.

رسماً نام آرش مير اسماعيلی در فهرست ورزشکارانی که در رقابتها شرکت نميکنند قرار داده شد و دليل آن اين قيد شد که وزن او بيش از محدوده ۶۶ کيلوگرمی در دسته او است. ولی در اينحال، خبرگزاری رسمی دولت اسلامی ايران به نقل از ميراسماعيلی گفت که او بخاطر همدردی با مردم فلسطين از روبرو شدن با جودوکار اسرائيلی خودداری کرده است. اين قهرمان جودوی جهان ميگويد ماهها تمرين کرده است و در فرم خوب برای رقابتها بسر ميبرد.

محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی ايران، ميراسماعيلی را مورد ستايش قرار داده و گفت که خودداری او از رقابت با ورزشکار اسرائيلی در تاريخ ايران ثبت خواهد شد. دولت اسلامی ايران هرگز اسرائيل را برسميت نشناخته است و ورزشکاران ايران در گذشته نيز از مقابله با همتايان اسرائيلی شان سر باز زده اند.

در همين رشته جودوی مردان در دسته ۶۶ کيلوگرم ماساتو اوشی شيبا از ژاپن برنده مدال طلای المپيک شد. او روز يکشنبه در فينالِ اين رقابتها يوزف کرناک از اسلواکی را مغلوب کرد. گئورگيا گئورگيف از بلغارستان و يوردانيس آرن سيبيا وردسيا از کوبا بطور مشترک به مدال برنز رسيدند.

در ميان زنان شرکت کننده در بازی های المپيک، اودوم پورن پولساک از تايلند نخستين زن از کشور خويش شد که به مدال طلا در المپيک دست می يابد. اين وزنه بردار زن روز يکشنبه در دسته ۵۳ کيلوگرم با بلند کردن جمعاً ۵/۲۲۲ کيلو برنده شد. پولساک که ضمناً قهرمان کنونی جهان است در حرکت يکضرب ۵/۹۷ کيلو بلند کرد.

خانم رائما ليسا رومبِواس از کشور اندونزی با بلند کردن جمع ۲۱۰ کيلوگرم به مدال نقره رسيد، که او ۴ سال قبل در المپيک شهر سيدنی برنده مدال نقره در دسته ۴۸ کيلوگرم شده بود. مابل ماسکرا از کلمبيا نيز در رقابت روز يکشنبه با بلند کردن جمع۵/۱۹۷ کيلو مدال برنز را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG