لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ایران ۱۷:۱۹

برنامه کامل روز هفتم؛ جمعه ۲۰ اوت  - 2004-08-13


Timetable of events for the 7th day of competition at the Olympics / times GMT:

Archery ** start: 0530; end: 1512
GMT 0530-0714 - Women's team 1/8 eliminations
GMT 0730-0820 - Women's team quarter-finals
GMT 1245-1337 - Women's team semi-finals
GMT 1344-1408 - Women's team bronze medal match
GMT 1414-1438 - Women's team gold medal match
GMT 1452-1512 - Women's team medal ceremony

Athletics ** start: 0600; end: 2057
GMT 0600-0740 - Men's 20km walk
GMT 0615-0715 - Men's hammer qualifying round, Group A
GMT 0630-0654 - Heptathlon - 100m hurdles
GMT 0655-0825 - Men's triple jump qualifying round, Groups A and B
GMT 0740-0910 - Heptathlon - high jump, Groups A and B
GMT 0745-0845 - Men's hammer qualifying round, Group B
GMT 0750-0847 - Women's 100m first round heats
GMT 1630-1720 - Heptathlon - shot put, Groups A and B
GMT 1635-1656 - Men's 1,500m first round heats
GMT 1705-1738 - Women's 100m second round heats
GMT 1720-1900 - Men's high jump qualifying round, Groups A and B
GMT 1739-1745 - Men's 20km walk medal ceremony
GMT 1750-1811 - Heptathlon - 200m
GMT 1811-1817 - Women's shot put medal ceremony
GMT 1820-1852 - Men's 400m first round heats
GMT 1830-1920 - Women's discus qualifying round, Group A
GMT 1852-1858 - Men's shot put medal ceremony
GMT 1900-1932 - Women's 800m first round heats
GMT 1935-2010 - Men's 10,000m final
GMT 1950-2040 - Women's discus qualifying round, Group B
GMT 2015-2057 - Women's 5,000m first round heats

Baseball ** start 0730; end: 1930
Preliminaries
GMT 0730-1030 - Taiwan v Italy
GMT 0830-1130 - Japan v Canada
GMT 1530-1830 - Australia v Greece
GMT 1630-1930 - Cuba v Netherlands

Badminton ** start: 0600; end: 1550
GMT 0600-0830 - Men's singles semi-finals
GMT 0840-0955 - Men's doubles bronze medal match
GMT 1100-1350 - Women's doubles semi-finals
GMT 1400-1520 - Men's doubles gold medal match
GMT 1535-1550 - Men's doubles medal ceremony

Basketball ** start: 0600; 2100
Women's preliminaries
GMT 0600-0745 - Group A - Russia v Japan
GMT 0815-1000 - Group B - New Zealand v China
GMT 1130-1315 - Group B - United States v Spain
GMT 1345-1530 - Group B - Czech Republic v South Korea
GMT 1700-1845 - Group A - Australia v Greece
GMT 1915-2100 - Group A - Nigeria v Brazil

Beach Volleyball ** start: 1130; end: 2050
GMT 1130-1850 - Men's round of 16
GMT 1330-2050 - Women's round of 16

Boxing ** start: 1030; end: 1930
GMT 1030-1130 - Featherweight (57kg) preliminaries
GMT 1131-1330 - Lightweight (60kg) preliminaries
GMT 1630-1830 - Bantamweight (54kg) preliminaries
GMT 1831-1930 - Featherweight (57kg) preliminaries

Canoe/Kayak slalom ** start: 0700; end: 1045
Men's competition
GMT 0700-0725 - C2 canoe double semi-final
GMT 0735-0825 - K1 kayak single semi-final
GMT 0835-0850 - C2 canoe double final
GMT 0925-0950 - K1 kayak single final
GMT 1015-1030 - C2 canoe double medal ceremony
GMT 1030-1045 - K1 kayak single medal ceremony

Cycling Track ** start: 1330; end: 1615
GMT 1330-1415 - Men's individual pursuit qualifying round
GMT 1415-1445 - Women's 500m time trial final
GMT 1445-1455 - Women's 500m time trial medal ceremony
GMT 1455-1545 - Men's 1km time trial final
GMT 1545-1555 - Men's 1km time trial medal ceremony
GMT 1555-1615 - Men's individual pursuit first round

Diving ** start: 0930; end: 1223
GMT 0930-1223 - Women's 10m platform preliminaries

Equestrian ** start: 0530; end: 1000
GMT 0530-1000 - Individual dressage grand prix - day 1
GMT 0530-1000 - Team dressage grand prix - day 1

Fencing ** start: 0700; end: 1225
Women's competition
GMT 0700-0810 - Team epee preliminaries
GMT 0825-0935 - Team epee quarter-finals
GMT 0950-1100 - Team epee semi-finals
GMT 0950-1225 - Team epee classifications
GMT 1530-1640 - Team epee bronze medal match
GMT 1650-1800 - Team epee gold medal match
GMT 1815-1830 - Team epee medal ceremony

Gymnastics Trampoline ** start: 1330; end 1530
Women's competition
GMT 1330-1405 - Qualification - 1st routine
GMT 1406-1438 - Qualification - 2nd routine
GMT 1448-1512 - Final
GMT 1522-1530 - Medal ceremony

Handball ** start: 0630; end: 1930
Men's preliminaries
GMT 0630-0730 - Pool A - South Korea v Iceland
GMT 0830-0930 - Pool A - Spain v Slovenia
GMT 1130-1230 - Pool B - Brazil v Greece
GMT 1330-1430 - Pool B - Hungary v Germany
GMT 1630-1730 - Pool A - Russia v Croatia
GMT 1830-1930 - Pool B - France v Egypt

Hockey ** start: 0530; end: 1830
Women's competition
GMT 0530-1700 - Pool B - South Korea v Australia
GMT 0730-0900 - Pool A - New Zealand v Argentina
GMT 1500-1630 - Pool B - Germany v South Africa
GMT 1700-1830 - Pool A - Spain v Japan

Judo ** start: 0730; end: 1500
GMT 0730 - Women's +78kg preliminaries/repechages
GMT 0730 - Men's +100kg preliminaries/repechages
GMT 1330 - Women's +78kg final block
GMT 1330 - Men's +100kg final block
Women's +78kg medal ceremony
Men's +100kg medal ceremony

Sailing ** start: 1000; end: 1600
Open Laser (single-handed dinghy) races
Open 49er (double-handed dinghy) races
Women's Europe (single-handed dinghy) races

Shooting ** start: 0600; end: 1240
GMT 0600-0815 - Women's 50m Rifle 3 Position qualifications
GMT 0900-1015 - Men's 50m Rifle Prone qualifications
GMT 0930-1010 - Women's 50m Rifle 3 Position final
GMT 1025-1040 - Women's 50m Rifle 3 Position medal ceremony
GMT 1130-1210 - Men's 50m Rifle Prone final
GMT 1225-1240 - Men's 50m Rifle Prone medal ceremony

Soccer ** start: 1500; end: 2000
Women's competition
GMT 1500-1700 - Quarter-final
GMT 1500-1700 - Quarter-final
GMT 1800-2000 - Quarter-final
GMT 1800-2000 - Quarter-final

Softball ** start: 0630; end: 1830
Women's preliminaries
GMT 0630-0830 - Italy v Canada
GMT 0900-1100 - United States v Taiwan
GMT 1400-1600 - Greece v Australia
GMT 1630-1830 - Japan v China

Swimming ** start: 0700; end: 1746
GMT 0700-0723 - Women's 50m freestyle heats
GMT 0727-0901 - Men's 1500m freestyle heats
GMT 0906-0924 - Women's 4 x 100m medley relay heats
GMT 0928-0946 - Men's 4 x 100m medley relay heats
GMT 1630-1634 - Women's 200m backstroke final
GMT 1637-1640 - Men's 100m butterfly final
GMT 1643-1653 - Women's 800m freestyle final
GMT 1655-1703 - Women's 200m backstroke medal ceremony
GMT 1705-1708 - Men's 50m freestyle final
GMT 1710-1718 - Men's 100m butterfly medal ceremony
GMT 1720-1726 - Women's 50m freestyle semi-finals
GMT 1728-1736 - Women's 800m freestyle medal ceremony
GMT 1738-1746 - Men's 50m freestyle medal ceremony

Tennis ** start: 1400; end: 2000
Men's singles semi-finals
Women's singles semi-finals
Men's doubles bronze medal match
Women's doubles semi-finals

Table Tennis ** start: 0800; end: 1700
GMT 0800-1000 - Men's doubles semi-finals
GMT 1000-1100 - Women's doubles bronze medal match
GMT 1100-1200 - Women's doubles gold medal match
GMT 1213-1220 - Women's doubles medal ceremony
GMT 1500-1700 - Men's singles quarter-finals

Volleyball ** start: 0600; end: 2000
Women's competition
GMT 0600-0730 - Pool B - China v Germany
GMT 0800-0930 - Pool B - Dominican Republic v Cuba
GMT 1100-1230 - Pool A - South Korea v Japan
GMT 1300-1430 - Pool A - Greece v Brazil
GMT 1630-1800 - Pool A - Kenya v Italy
GMT 1830-2000 - Pool B - United States v Russia

Water Polo ** start: 0600; end: 1600
Women's competition
GMT 0600-0700 - Group A - Italy v Kazakhstan
GMT 0715-0815 - Group B - United States v Russia
GMT 1345-1445 - Group B - Hungary v Canada
GMT 1500-1600 - Group A - Australia v Greece

Weightlifting ** start: 1700; end: 1900
Women's competition
GMT 1700-1840 - 75kg - Group A
GMT 1850-1900 - 75kg medal ceremony

XS
SM
MD
LG