لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

هاشم آقا جری به قيد ضمانت آزاد شد - 2004-07-31


شعبه ۲۶ دادگاه عموی تهران دستور داده است هاشم آقا جری استاد تاريخ دانشگاه تربيت مدرس را به قيد ضمانت آزاد کرده است. صالح نيکبخت وکيل مدافع آقاجری گفت آزادی موکل او پس از پرداخت يک وثيقه ۹۷ ميليون تومانی ( ۱۱۲ هزار دلاری ) صورت می گيرد. وثيقه را يک دوست آقاجری پرداخت کرد، بيش از ۱۶۰ نفر پيشنهاد کرده بودند به پرداخت آن کمک کنند.

هاشم آقاجری که در جنگ ايران و عراق معلول شد، نزديک به دو سال پيش پس از آن که در يک سخنرانی در همدان گفت مسلمانان ميمون نيستند و نبايد کورکورانه از رهبران خود پيروی کنند، به زندان افتاد.

در آغاز يک دادگاه همدان او را به جرم اهانت به مقدسات و ارتداد به مرگ محکوم کرد، اما ديوانعالی کشور اين حکم را نپذيرفت و پرونده را برای تجديد محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران فرستاد. روز ۲۰ تيرماه دادگاه آقاجری را به ۵ سال حبس- سه سال قطعی و دوسال تعليقی – و ۵ سال محروميت از حقوق اجتماعی محکوم کرد. آقا جری تا زمانی که ديوانعالی حکم نهائی خود را در باره مدتی که او بايد در زندان بماند صادر کند، به قيد ضمنات آزاد خواهد بود.

هاشم آقاجری ناراضی ايرانی روز شنبه چند ساعت پس از آزادی از زندان با اعضای خانواده و دوستان خود در خانه اش در شمال تهران ديدار کرد. آقاجری با ناديده گرفتن دستور دادگاه که نبايد با رسانه ها گفت و گو کند، در خارج از خانه اش به خبرنگاران گفت اميدوار است روزی بيايد که هيچکس در ايران به خاطر بيان نظريات و عقايدش به زندان نرود ، چه رسد به اين که به مرگ محکوم شود.

K

XS
SM
MD
LG