لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

Editorial: Cracking down on Afghan Militants درهم شکستن ستيزه جويان افغان - 2004-07-24


آنچه می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است

مردم افغانستان برای شرکت در انتخابات رياست جمهوری در ماه اکتبر آماده می شوند. قرار است انتخابات پارلمانی در آوريل سال 2005 برگزار شود. کوشش عمده ای برای ثبت نام رای دهندگان در جريان است. ريچارد باوچر ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد پس از 23 سال جنگ و تمام مشکلات برآمده از رژيم طالبان، مردم افغانستان آماده هستند آينده خود را به دست بگيرند و اضافه می کند: " تاکنون بيش از 7 ميليون شهر وند افغان برای رای دادن ثبت نام کرده اند و 40 درصد آنها زن هستند. اين، دستاوردی بزرگ و بی سابقه است، و ادامه دارد."

اما امنيت، مساله عمده ای است. يکر از گامهائی که دولت افغانستان بر می دارد، سرکوب شبه نظاميانی است که حضور آنها ممکن است رای دهنگان را بترساند. در فرمانی که دولت صادر کرده است گفته می شود افغان هائی که از خلع سلاح خودداری کنند، خائن و ياغی تلقی خواهند شد و بر اساس قوانين کشور، در برابر مجازات های سخت قرار خواهند گرفت. بسياری از اعضای گروه های شبه نظامی در ارتش جديد ادغام شده اند. اما بنا به گزارش های روزنامه ها، فقط 10 هزار نفر ار حدود 60 هزار شبه نظامی سلاح های خود را تحويل داده اند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان اخيرا سه رهبر شبه نظامی – استاد عطا محمد، حضرت علی و خان محمد خان - را از سِمَت های خود به عنوان فرماندهان نظامی برکنار کرد. جاويد لودين، سخنگوی دولت می گويد اين کار بخشی از سلسله اقداماتی است که ادامه خواهد يافت. او به خبرگزاری رويتر گفت اگر در برخی از مناطق اين نگرانی وجود داشته باشد که مردم خود را با يک تهديد امنيتی روبرو می بينند، وظيفه دولت است که امنيت را تامين کند و برگزاری انتخاباتی سالم و آزاد را امکان پذير سازد.

سه سال پيش، طالبان به اوسامه بن لادن و سازمان تروريستی القاعده پناه داد. امروز، طالبان پراکنده شده اند، و القاعده مخفی است. پرزيدنت جرج دبليو بوش می گويد آزادی افغانستان، نخستين پيروزی در جنگ با تروريسم است.

XS
SM
MD
LG