لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

دفاع پرزيدنت بوش از حمله به عراق - 2004-07-10


پرزيدنت بوش از تحقيقات سنا در باره کمبودهای اطلاعاتی پيش از حمله آمريکا به عراق استقبال کرده است و می گويد بهبود کيفيت و کارآئی سازمان های اطلاعاتی آمريکا، يکی از عناصر اصلی پيروزی در نبرد با تروريسم است.

گزارش، جامعه اطلاعاتی آمريکا را متهم می کند که شواهد مبهم را قطعی تعبير کرد و هرگز اين تصور را که عراق صاحب جنگ افزار غير قانونی است به چالش نگرفت. فوری بودن تهديد ناشی از اين جنگ افزار، بزرگترين توجيه پرزيدنت بوش برای حمله به عراق بود.

آقای بوش گفت : نقصان هائی وجود داشت. من بر اين گمان بودم که انبارهای اسلحه پيدا خواهد شد. ، کنگره و سازمان ملل متحد نيز چنين فکر می کردند.

با اين حال، و علی رغم نادرست بودن ارزيابی های سازمان های اطلاعاتی، پرزيدنت بوش گفت اگر با چنين تهديدی روبرو شود دو باره چنين خواهد کرد، زيرا بدون صدام حسين ، جهان بهتر و آمريکا امن تر است.

پرزيدنت بوش که برای مبارزات انتخاباتی به ايالت پنسيلوانيا رفته بود، گفت از مردان و زنانی که در جامعه اطلاعاتی آمريکا کار می کنند، پشتيبانی می کند. سناتور کری، کانديدای احتمالی حزب دمکرات برای رياست

جمهوری، در سخنانی در ويرجينيای غربی ، مستقيما از گزارش اطلاعاتی نام نبرد، اما گفت او و جان ادواردز، يار انتخاباتی وی، کشور را بی آنکه تهديد روشنی وجود داشته باشد، به جنگ نخواهند کشيد.

آقای بوش گفت او می خواهد بداند که چگونه می توان جمع آوری اطلاعات و تجزيه و تحليل آنرا بهبود بخشيد و با کنگره برای دنبال کردن آنچه آنرا گزارشی مفيد ناميد، همکاری خواهد کرد.

a

XS
SM
MD
LG