لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

The View from Washington: Bush On Iranian Youth<br>سخنان بوش درباره جوانان ايرانی - 2004-07-08


در روزهای اخير، پرزيدنت جرج دبليو بوش بارها در حمايت از آرمان های مردم ايران، به ويژه جوانان سخن گفته است. او در يک کنفرانس خبری در استانبول گفت دمکراسی های موفق در افغانستان و عراق نمونه های قدرتمندی برای کشورهای ديگر منطقه، به خصوص ايران خواهند بود.

" توجه کنيد، در داخل ايران کسانی هستند که آنچه را می گذرد به نظاره نشسته اند.. جوانان آگاه، حرفه ای و پويائی که می خواهند آزاد باشند. و آنها می خواهند بدانند که آيا چنين فرصتی به دست خواهند آورد يا نه. "

آقای بوش در سخنانی در دانشگاه گالاتاساری در استانبول گفت جوانان ايران، همانند ديگران در سراسر جهان، در نبردی بين استبداد و دولتی که نماينده مردم باشد گرفتار هستند. " ما در ايران شاهد چنين مبارزه ای هستيم. در آنجا خودکامگان خسته و بی اعتبار سعی دارند اراده دمکراتيک نسلی را که سر بر می دارد، مهار کنند."

آقای بوش اين سخنان را چند روز پيش از پنجمين سالگرد قيام ١٨ تير در ايران بيان کرد. آن قيام با تظاهراتی در تهران، در پی توقيف يک روزنامه اصلاح طلب آغاز شد. نيروهای امنيتی دانشجويانی را که دست به تظاهرات زده بودند کتک زدند، دستگير کردند و کشتند. به دنبال آن هزاران نفر در سراسر ايران سر به شورش برداشتند. اعتراضات بی رحمانه سرکوب شد.

از سال ١٩٩٩، ژوئن و ژوئيه ماه های پرتنشی در ايران بوده است، دانشجويان و ديگران سعی می کنند سالگرد قيام را گرامی دارند، و دولت در تلاش است هر اعتراضی را خفه کند. در آستانه سالگرد قيام در ژوئن گذشته، چهار هزار نفر در موج تظاهرات اصلاح طلبان دستگير شدند و دولت برگزاری هر مراسمی را به به مناسبت سالگرد قيام ممنوع ساخت. مقامات ايران ممنوعيت مشابهی را در سال جاری اعلام کردند. افزون بر اين، بنا به گزارش های خبری، نيروهای پليس ويژه، ظاهرا برای کمک به پليس راهنمائی و رانندگی، خيابان های تهران را پر کرده اند. يک رهبر دانشجوئی به خبرگزاری رويتر گفت حضور نيروهای پليس ويژه، جّو خطرناکی در شهر به وجود می آورد.

با اين حال، آينده نه به خودکامگان و ديکتاتورهائی مانند حاکمان ايران، بلکه به مردان و زنان شجاع و آگاهی که آنها می خواهند سرکوب کنند، تعلق دارد. پرزيدنت بوش می گويد: حکومت ملت های آزاد در خاور ميانه بر قرار خواهد شد. و آمريکائيان تمام توان خود را برای کمک به آنها در يافتن برکات آزادی به کار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG