لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

The View from Washington <br> اخراج دو گارد امنيتی هيأت نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد از آمريکا - 2004-07-02


آمريکا دو گارد امنيتی ايران را که مامور خدمت در هيأت نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد بودند، اخراج کرده است. آنها از بناهای مهم و تأسيسات حمل و نقل که می تواند هدف های تروريستی باشد، عکسبرداری می کردند. آدام ارلی، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد: " اين نخستين بار نيست که آمريکا به گاردهای امنيتی ايران دستور داده است از کشور خارج شوند.

اين سومين بار است که ايالات متحده آمريکا خواهان خروج گاردهای امنيتی ايران به دليل چنين فعاليت هائی که با وظايف رسمی آنها مغايرت دارد، شده است. آنچه در جديد ترين حادثه اتفاق افتاد اين بود که ماموران اف بی آی گاردهای امنيتی ايران را هنگام تهيه ويديو از محل های گوناگون در نيويورک، که حساس تلقی می شوند، مشاهده کردند. ما در فرصت های متعدد هيأت نمايندگی ايران را از نگرانی خود نسبت به چنين فعاليت هائی آگاه ساخته ايم. ما اين کار را در جديدترين حادثه نيز انجام داديم ، با اين حال داستان ادامه دارد." هيات نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد در اطلاعيه ای مدعی شد که فعاليت گاردها يک کار سياحتی و فيلمبرداری عادی بود. اما بنا به گزارش های روزنامه ها، ايرانيان با دوربين هائی که در لباس های خود مخفی کرده بودند، فيلمبرداری می کردند. استوارت هاليدی، معاون سفير آمريکا گفت گاردهای ايران از بناهای مهم و تأسيسات زير بنائی گوناگون نيويورک عکس می گرفتند و اضافه کرد: " ما به توانائی پليس محلی و فدرال در تعيين اين موضوع که چه فعاليت هائی عادی است و کدام اقدامات غير عادی است اطمينان داريم." چارلز شومر، سناتور دمکرات نيويورک می گويد: " ايران در جاسوسی و فريبکاری دست دارد و همه را به خطر می اندازد. او گفت کارمندان ايرانی بارها و بارها در حال ارتکاب جرم به دام افتاده اند. اگر يکبار اتفاق بيافتد، می گوئيد غير عادی است. اگر سه بار روی دهد، آن وقت معلوم می شود اشکالی وجود دارد. ايران همچنان فعالترين کشور حامی تروريسم تلقی می شود، از گروه های تروريستی مانند حماس و حزب اله پشتيبانی می کند و برای عناصر رهبری القاعده پناهگاه فراهم می آورد."

کوفر بلک، هماهنگ کننده امور ضد تروريسم در وزارت امور خارجه آمريکا گفت: " ارگان های امنيتی دولت ايران مانند پاسداران انقلاب، سپاه قدس و وزارت اطلاعات و امنيت، مناسباتی با تروريست ها و گروه های تروريست برقرار کرده اند. اين افراد بسيار خطرناک هستند و در سطح جهانی عمل می کنند."

XS
SM
MD
LG