لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۸

حضور صدام حسين در دادگاه به اتهام  نسل کشی و جنايت عليه بشريت  - 2004-07-01


صدام حسين، رهبر سابق عراق برای روياروئی با اتهامات نسل کشی و جنايت عليه بشريت در دوره حکومت بی رحمانه ۲۴ ساله خود، در دادگاهی در بغداد حضور يافته است.

حضور صدام حسين در دادگاه از تلويزيون های سراسر جهان عرب پخش شد و شبکه ها همچنين واکنش های احساسی عراقی هائی را که شاهد اين دادگاه تاريخی بودند نشان دادند.

يک سخنگوی انجمن حقوق بشر عراق گفت از اين که صدام را در وضع بدی می بيند خوشحال است. او گفت تلويزيون ها رهبر سابق عراق را به جای مرد خشنی که زمانی بر زندگی عراقی ها حاکم بود، مرد درمانده ای که درخواست کمک می کند نشان دادند.

مجری يک برنامه راديوئی در عراق گفت اکثر شنوندگان گفتند صدام حسين بايد پس از محاکمه ای عادلانه به مرگ محکوم شود. يک ايستگاه راديوئی ديگر گفت اکثر تلفن کنندگان می خواستند صدام آزاد شود.

صدام سرسختانه از امضای يک سند قانونی که اتهامات را تشريح می کرد سرباز زد ، از حمله سال ۱۹۹۰ به کويت دفاع کرد ، دادگاه را به عنوان يک تئآتر محکوم کرد و گفت جنايتکار واقعی، پرزيدنت بوش است.

جريان دادگاه ضبط شده است و بعدا در سراسر جهان پخش خواهد شد. جلسه امروز دادگاه، تحت تدابير امنيتی فوق العاده شديد در يک پايگاه هوائی آمريکا در حومه بغداد برگزار شد.

دولت موقت عراق روز چهارشنبه مسئوليت بازداشت قانونی صدام و دستياران سابق اورا بر عهده گرفت و وضعيت آنها را از زندانيان جنگی به متهمان جنائی تغيير داد. ارتش آمريکا به حفاظت از او ادامه خواهد داد.

s

XS
SM
MD
LG