لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

آمريکا:  تصميم ايران مبنی برآغاز مجدد غنی کردن اورانيوم بمنظور توليد سلاح اتمی است - 2004-06-28


ايالات متّحده تصميم ايران را داير بر از سر گرفتن ساخت ماشين آلاتی که برای غنی کردن اورانيوم بکار ميرود تقبيح کرده است و گفته است که اين روند ميتواند برای ايجاد موادّ هسته يی از نوع تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

به گزارش مايکل بوُمَن، خبرنگار صدای آمريکا، از واشنگتن، آقای اسکات مَک کلِلِن، سخنگوی کاخ سفيد واشنگتن، ميگويد که تصميم ايران به از سر گرفتن ساخت تجهيزات گريز از مرکز يا سانتريفوژ تنها ميتواند نگرانی های بين المللی پيرامون برنامه هسته يی اش را افزايش دهد. آقای مَک کلِلِن در صحبت با گزارشگران در راه اجلاس سران ناتوُ در ترکيه گفت که عدم پيروی ايران از سازمان بين المللی انرژی اتمی و عدم توقّف تمامی فعّاليت های مرتبط با غنی کردن اورانيوم نگرانی ايالات متّحده را تقويت ميکند.

برای دولت آقای بوش اين نگرانی وجود دارد که جاه طلبی های هسته يی ايران فراسوی مقاصد صلح آميز انرژی توسعه می يابد.

کاندوُليزا رايس، مشاور امنيت ملّی دولت بوش، در برنامه تلويزيونی موسوم به اخبار فاکس يکشنبه در آمريکا گفت: «ما از همان اول مطمئن بوده ايم که ايرانيان تلاش ميکنند برای دستيابی به قدرت هسته يی امکانات نظامی و ابزار اين تسليحات را خريداری کنند، شايد حتّی تسليحات هسته يی را، و به اين خاطر است که ما در همکاری با سازمان بين المللی انرژی اتمی و همکاری با اروپائيان پيشقدم بوديم تا از تفهيم اين مسئله به جمهوری اسلامی اطمينان حاصل کنيم که در نهايت دو راه در پيش رو دارند. يکی همکاری است، ديگری روبرو شدن با انزوای بين المللی.»

خانم رايس افزود اقدامات ايران نشان ميدهد که چرا در سال ۲۰۰۲ پرزيدنت بوش حکومت ايران را به عنوان بخشی از يک محور شرارت يا شيطانی برچسب زد. اين محور شامل عراق ِ تحت صدّام حسين و کُره شمالی نيز بود.

ايران خاطرنشان ساخته است که ساخت سانتريفوژ لزوما به معنی غنی سازی اورانيوم نيست. تصميم ايران به آغاز دوباره فرآيند ساخت سانتريفوژ متعاقب قطعنامه هفته پيش سازمان بين المللی انرژی اتمی بود که از عدم همکاری کامل ايران با بازرسان اين سازمان ابراز تأسّف کرد. ايران از ديرباز اصرار ورزيده است که برنامه هسته يی اش برای مقاصد نظامی نيست. ولی محمّد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی، ميگويد که اعتماد بين المللی به تضمين های ايران ديگر از بين رفته است. آقای البرادعی در صحبت با گزارشگران در مسکوُ گفت اميدوار است که ايران از تصميم خود پيرامون توليد سانتريفوژ بازگردد.

m

XS
SM
MD
LG