لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

موج جديد خشونت در عراق ۴روز قبل از انتقال قدرت - 2004-06-27


در حالی ۴ روز بيشتر به زمانی که قرار است آمريکا قدرت را به دولت موقت عراق منتقل کند باقی نمانده است، شورشيان با براه انداختن موج جديدی از خشونت در سراسر کشور ، در يک حالت تهاجمی قرار گرفته اند.

مقامات ائتلاف در عراق ميگويند، انفجار بمبی، در حيلا، در جنوب بغداد، که در داخل اتومبيل کار گذاشته شده بود، ۱۷ نفر عراقی را کشت و ۴۰ نفر را مجروح کرد.

اين انفجار، در روز شنبه، درست چهار روز قبل از اينکه ايالات متحده قدرت حاکميت را به دولت موقت عراق تحويل دهد، رخ داد.

در همان روز شنبه، در اثر انفجار ديگری، ۵ نفر، که يکی از آنها يک سرباز آمريکائِی بود، کشته شدند.

اين در حاليست که آقای علاوی به شبکه خبری سی بی اِس گفت که خشونت ميتواند انتخابات را که قرار است در آخر ماه ژانويه صورت گيرد، به تعويق بياندازد.

آقای علاوی در روزنامه مستقل يکشنبه نوشت، که دولت او در صدد است که عراقِی هائی که بر عليه نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا اقداماتی کرده اند، مصونيت بدهد، بشرط اينکه آنها مرتکب جنايت نشده باشند.

پيشتر، در بغوبه، شورشيان به دفاتر يک حزب سياسی عمده شيعه حمله ور شدند و ستاد محلی نخست وزير موقت را منفجر کردند. سه تن جان باختند. در شمال، در شهر کردنشين اربيل، يک تن در انفجار بمبی کشته شد.

در جنوب، در شهر نجف، شبه نظاميان وفادار به مقتدی صدر به روی يک کاروان نيروهای ائتلاف آتش گشودند. و يک سرباز آمريکائی پس از آن که واحد گشتی او در مرکز بغداد مورد حمله قرار گرفت کشته شد.

a

XS
SM
MD
LG