لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

Editorial: Rafsanjani Blasts Mideast Plan مخالفت رفسنجانی با دموکراسی درخاورميانه - 2004-06-27


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهوری سابق ايران و رئيس فعلی مجمع تشخيص مصلحت نظام که در اختلافات بين مجلس و شورای نگهبان داوری می کند، همانند ديگر مقامات ايران، مخالفت خود را با اصلاحات دمکراتيک در خاورميانه روشن ساخته است.

آقای رفسنجانی ادعا می کند طرح خاورميانه که آمريکا بانی آن است، چالش عمده ايران با آمريکائيان است که قصد دارند فرهنگ و دمکراسی خود را بر منطقه تحميل کنند.

پافشاری پرزيدنت جرج دبليو بوش بر اين موضوع که مردم خاورميانه حق دارند در آزادی زندگی کنند، چالشی عمده برای حکام نابرگزيده روحانی در ايران است. اما آقای بوش می گويد آمريکا علاقه ای ندارد کشورهای ديگر خود را به شکل آمريکا در آورند و اضافه می کند: " من کاملا درک می کنم که يک جامعه آزاد در خاورميانه بايد بازتاب فرهنگ و سنت های مردم آن کشور باشد، نه آمريکا."

آقای بوش می گويد آزادی نمی تواند از خارج تحميل شود: " اما ملت های آزاد می توانند، و بايد، خود را با اصلاح طلبان، هر کجا هستند، و با اصلاحات، در هرکجا صورت می گيرد، متحد سازند. من کاملا می دانم که دمکراتيک شدن با غربی شدن يکی نيست. ملت هائی با ويژگی های متفاوت، مانند رومانی، فيليپين، نيکاراگوئه ، سنگال و ترکيه، نشان می دهند که آزادی شکل های مختلفی در سراسر جهان دارد، و آزادی های جديد می تواند در ميانه سنت های کهن جايگاهی آبرومند پيدا کند. دولت های دمکراتيک در خاورميانه ، فرهنگ ها و سنت های خود را منعکس خواهند کرد."

آقای بوش تنها کسی نيست که از نياز به دمکراسی و اصلاحات سخن می گويد. رهبران سياسی و بازرگانی از سراسر خاورميانه برای بحث در باره نوگرائی و اصلاحات و تاکيد بر دگرگونی سياسی، اقتصادی و اجتماعی، در کنفرانس هائی در اسکندريه، استانبول، صنعا و عقبه شرکت کرده اند.

و حالا، عبدالواحد ِبلِقزيز، دبير کل سازمان کنفرانس اسلامی صدای خود را بلند کرده است. او می گويد زمان آن رسيده است که جهان اسلام موضع قاطعی در مقوله دمکراسی برگزيند. بلقزيز از سابقه ناهنجار کشورهای اسلامی در مسائلی از آموزش و حقوق زنان گرفته تا توسعه اقتصادی ابراز تاسف می کند و می خواهد که با هدف انجام اصلاحات داخلی، و احيای نهاد های دمکراتيک، سياسی، اجتماعی و اقتصادی آن، يک خود آزمائی متمدنانه انجام گيرد. پرزيدنت بوش عهد کرده است به کسانی که خواهان دگرگونی هستند کمک کند. او می گويد: "ما متعهد هستيم آنها را در جستجوی يک آينده آزاد تر و غنی تر ياری دهيم. ما به اين تعهد عمل خواهيم کرد. "

XS
SM
MD
LG