لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۵

Editorial: Afghans will not be intimidated افغان ها مرعوب نخواهند شد - 2004-06-27


بيش از 4 ميليون افغان برای رای دادن در انتخابات ماه سپتامبر و گزينش دولت جديد ثبت نام کرده اند. يکی از آنها عظيمه نبی، آموزگار 39 ساله و مادر شش فرزند است. او می گويد انتخابات نقطه عطف مهمی در در راه حرکت به سوی يک افغانستان بهتر خواهد بود. سپهبد ديويد بارنو، فرمانده نظامی آمريکا در افغانستان، با اين نظر موافق است و می گويد شمار کسانی که ثبت نام می کنند شاخص اصلی تعهد افغان ها به آينده دمکراتيک آنها است. به اين دليل است که طالبان، القاعده و ديگر گروه های تروريستی هنوز سعی دارند روند دمکراتيک افغانستان را برهم بزنند.

" آنها می فهمند که انتخابات در باره آينده مردم افغانستان است ، و مردم کاملا به انجام آن از طريق يک روند دمکراتيک پای بند هستند."

ژنرال بارنو می گويد کوشش برای ريشه کن ساختن تروريست ها در هردو سوی مرز افغانستان و پاکستان شدت می گيرد:

" بين عمليات در افغانستان، که در سه ماه گذشته با عمليات توفان کوهستان بسيار شديد بوده است، و عمليات جاری در پاکستان، که با تعداد زيادی نيرو، شامل بيش از 10 هزار نفر از اعضای ارتش که اينک در چندين هدف در سراسر وزيرستان جنوبی فعال هستند، انجام می گيرد، و قدرتمند ترين حرکتی است که پاکستانی ها تا کنون به آن دست زده اند، فکر می کنم القاعده و شبکه آن زيرفشار عظيمی قرار دارند. و اين وضع در حالی که ما به گونه ای کارساز با برخی از عمليات رزمی بسيار مهم در هر دو سوی مرز عمل می کنيم، ادامه خواهد يافت. "

ژنرال بارنو می گويد در اين ميان، جستجو برای اوسامه بن لادن، ملا عمر و ديگر رهبران تروريست که گمان می رود در افغانستان يا پاکستان پنهان شده باشند ادامه دارد. اکت: توجه ما همچنان بر يافتن رهبران اصلی اين سازمان ها و دستگيری و نشاندن آنها پشت ميز محاکمه متمرکز خواهد بود، ولی ما همچنين به خوبی آگاه هستيم که درهم شکستن شبکه آنان برای اطمينان از اين که ديگر قادر نيستند به تهديد ديگران ادامه دهند، حياتی است.

افزون بر تهديد تروريستی، افغانستان با مسائل قاچاق مواد مخدر، خلع سلاح شبه نظاميان محلی، گسترش قدرت دولت های محلی، و شتاب بخشيدن به روند نوسازی روبرو است. ژنرال بارنو گفت" مقابله با اين مسائل و چالش های ديگری که در برابر اين دمکراسی نوپا قرار دارد، آسان نخواهد بود. اما مردم افغانستان به تنهائی با اين چالش ها روبرو نخواهند شد."

XS
SM
MD
LG