لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

Editorial:Progress in Afghanistan<br>پيشرفت در افغانستان - 2004-06-18


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

مردم افغانستان در ماه سپتامبر برای انتخاب رئيس جمهوری و اعضای پارلمان ، رای خواهند داد. حامد کرزی، رئيس دولت انتقالی افغانستان، در ماه جاری به واشنگتن آمد، در کنگره سخن گفت و با پرزيدنت بوش ملاقات کرد. آقای کرزی از آمريکا به خاطر کمک به بازسازی افغانستان پس از سالها سرکوب و حکومت ناهنجار طالبان سپاسگزاری کرد. او گفت: "ما دارای يک قانون اساسی هستيم که منِّور ترين نوع خود در آن بخش از جهان است. و به دليل آزاديی که شما در دست يابی به آن ما را ياری داديد و به علت ثباتی که با کمک آمريکا در افغانستان برقرار شده، امکان تدوين آن فراهم آمد. در نتيجه، ما يک قانون اساسی داريم که ما را به نمونه يک کشور دمکراتيک اسلامی تبديل می کند. "

اما پرزيدنت کرزی می گويد: " افغانستان مشکلاتی نيز دارد. مساله مواد مخدر از جمله چنين مشکلاتی است. دولت و مردم افغانستان تصميم دارند با اين خطر مبارزه کنند و به آن پايان دهند، و برای توفيق در اين کار به کمک شما نياز دارند. علی رغم مشکلات موجود، پيشرفت در بسياری از حوزه ها صورت می گيرد. افغانستان ديگر پناهگاهی برای تروريست های القاعده نيست. آب گوارا در بسياری از مناطق کشور در دسترس مردم قرار دارد. بيمارستان ها و درمانگاه ها بازسازی شده اند. ميليون ها کودک افغان عليه آبله مرغان و فلج مايه کوبی شده اند. سه سال پيش، رژيم افراطی طالبان زنان افغانستان را به شدت سرکوب می کرد. اکثر زنان اجازه نداشتند در خارج از خانه کار کنند و دختران مجاز نبودند به مدرسه بروند. در بسياری از موارد، زنان حتی از درمان و مراقبت های پزشکی اندکی که وجود داشت محروم بودند."

امروز، به گفته آقای بوش، دختران افغانستان به مدرسه می روند و قانون اساسی کشور از حقوق زنان حفاظت می کند. رئيس جمهوری آمريکا می گويد: " زنان به خاطر پوشيدن کفش هائی با رنگهای روشن کتک می خوردند. حتی نواختن موسيقی و رها کردن بادبادک غير قانونی و قدغن بود. امروز، ما شاهد زايش دوباره فرهنگ پويای افغانستان هستيم. نوای موسيقی فضای بازارها را پر می کند و مردم آزاد هستند دور هم جمع شوند و آشکارا در مراسم گوناگون شرکت کنند." پرزيدنت بوش می گويد: " راهی که در برابر افغانستان قرار دارد هنوز طولانی و دشوار است. اما مردم افغان اينک می دانند که کشور آنها هرگز دو باره به دست تروريست ها و آدمکشان نخواهد افتاد. جهان و آمريکا در کنارشان ايستاده اند و با آنها در تلاش برای صلح و توانگری، ثبات و دمکراسی شريک هستند. "

XS
SM
MD
LG