لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

تروريستهای القاعده پال جانسون گروگان آمريکايی را گردن زدند - 2004-06-18


تروريستهای القاعده در عربستان سعودی، پال جانسون گروگان آمريکايی را که شنبه گذشته در رياض پايتخت عربستان ربوده شد، گردن زدند.

يک سايت اينترنتی اسلامی بيانه ای را با امضای سازمان القاعده در شبه جزيره عربستان که گردن زدن آقای جانسون را اعلام کرد، پخش کرد. اين وب سايت در عين حال عکسهای پيکر بدون سر را پخش کرد.

در يک ويدئو اسيرکنندگان او مصرانه خواسته بودند که ستيزه جويان اسلامی تا روز جمعه از زندانهای عربستان آزاد شوند و در غير آنصورت مهندس ۴۹ ساله به قتل خواهد رسيد.

نيروهای امنيتی جستجوی شديدی را برای يافتن گروگان آمريکايی آغاز کرده بودند. هليکوپترها بر فراز رياض پرواز کردند و نيروهای امنيتی حومه شهر و ناحيه کوير را گشتند. يک مقام بلند پايه سعودی گفت ۲۰ مأمور اف بی آی به اين تجسس پيوسته اند.

بستگان آقای جانسون و يک روحانی سعودی بطور علنی از ربايندگان او تقاضا کردند او را بدون آسيب رساندن به وی آزاد کنند.

کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا، در گفت و گو با خبرنگاران کشتن پال جانسون، مهندس هواپيما را محکوم کرد و گفت اين رويداد موجب خواهد شد جامعه بين المللی قاطعانه تر با تروريسم مبارزه کند. آقای پاول افزود: " اين يک عمل وحشيانه است، عملی است که يکبار ديگر نشان می دهد جهان با چه کسانی سروکار دارد، با افرادی که سر انسانی را می بُرند، يا کسی را می کشند، جانسون انسان بی گناهی بود که سعی می کرد به مردم کمک کند، فقط کارش را انجام می داد. اين واقعه موجب خواهد شد ما و يقين دارم همکاران سعودی ما، بر کوشش های خود برای تعقيب تروريستها در هر کجا که هستند و در هر مکانی که سعی دارند خود را پنهان کنند، بيافزائيم.

آقای پاول گفت دولت بوش با خانواده جانسون، که شجاعت زيادی در مقابله با ماجرای ربوده شدن او نشان دادند، احساس همدلی و همدردی می کند.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد نيز نظر مشابهی ابراز داشت ، و کشتن مهندس آمريکائی را يک عمل بی رحمانه و رفتاری غير قابل تحمل ، که نمی تواند موجب پيشبرد يک هدف سياسی شود، ناميد.

در اين ميان، مقامات در واشنگتن گفتند وزارت امور خارجه آمريکا در پی مرگ پال جانسون برای صدور هشدار جديدی که شهر وندان آمريکائی را از سفر به خاورميانه و شمال آفريقا برحذر می دارد آماده می سازد.

s

XS
SM
MD
LG