لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

ديپلمات ها پيش نويس قطعنامه شديد الحنی را درباره فعاليتهای اتمی ايران ارائه داده اند - 2004-06-17


ديپلمات ها در آژانس بين المللی انرژی اتمی پيش نويس قطعنامه شديد الحنی را ارائه داده اند که از ايران به دليل عدم همکاری کامل با تحقيقات آژانس درباره فعاليت های اتمی آن انتقاد می کند.

قطعنامه که انتظار می رود هيات مديره آژانس آنرا تصويب کند، از جمهوری اسلامی می خواهد به کوشش های خود برای تکميل تحقيقات ظرف چند ماه شدت بخشد.

ايران بارها گفته است برنامه اتمی آن برای توليد صلح جويانه انرژی اجرا می شود، اما چندين کشور غربی تهران را متهم کرده اند که پنهانی سعی دارد جنگ افزار اتمی توليد کند.

حسين موسويان رئيس هيات نمايندگی ايران در سخنانی در وين گفت تهران علی رغم قطعنامه انتقادی به همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

آمريکا از پيش نويس قطعنامه استقبال کرد و مقامات آمريکائی بار ديگر ايران را به کوشش برای پنهان ساختن فعاليت های اتمی خود متهم کردند. سخنگوی وزارت امور خارجه می گويد ايران برای جلوگيری از ورود بازرسان به مراکز مظنون اتمی تمامی آنها را ويران کرده است. ريچارد باوچر افزود عکس های ماهواره ای نشان می دهد که ايران تاسيساتی را در لويزان خراب کرد. ديپلمات ها می گويند آژانس بين المللی انرژی اتمی در انتظار دريافت عکسها است.

پيشتر، آژانس بين المللی انرژی اتمی پذيرفت در گزارشی که ايران را به خودداری از ارائه اطلاعات به بازرسان سازمان ملل متحد متهم می کند، مرتکب دست کم يک اشتباه شد. در گزارش به اشتباه گفته می شد که ايران خريد مغناطيس هائی را که در سانتريفيوژهای پيشرفته قادر به توليد اورانيوم برای استفاده در ساختن بمب به کار می رود، فاش نکرده بود.

R/K

XS
SM
MD
LG