لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

سازمان بين المللی انرژی اتمی بتصويب يک قطعنامه در باره ايران نزديک می شود    - 2004-06-16


ديپلماتهای ۳۵ کشور در هيئت حکام سازمان بين المللی انرژی اتمی ميگويند که به توافق پيرامون يک قطعنامه که ايران را بخاطر صادق نبودن پيرامون برنامه هسته ای خود تقبيح ميکند، نزديک هستند. اين قطعنامه در صدر دستور کار اجلاس هيئت حکام در اين هفته است.

ايران به پيش نويس قطعنامه با رگباری از بيانيه پاسخ داده و تهديد کرده است که در صورت تصويب قطعنامه همکاری خود را با بازرسان سازمان کم کند و فعاليت های غنی سازی اورانيوم را از سر گيرد. تهران موکداً از هيئت حکام خواسته است که قطعنامه مربوط به ايران را کاملاً رها کند.

محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی ايران می گويد اگر آژانس قطعنامه ای را که از ايران به دليل خودداری از همکاری کامل با بازرسان انتقاد می کند به تصويب برساند، تهران ممکن است غنی سازی اورانيوم را از سر بگيرد.

آقای خاتمی روز چهارشنبه گفت پيش نويس قطعنامه که در دست بررسی است بسيار بد است، با اين حال افزود در حال حاضر، ايران می خواهد با جامعه بين المللی همکاری کند. نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد تهديدهای ايران نشان می دهد که چيزی را پنهان می کند. ديپلمات های می گويند انتظار می رود پيش نويس قطعنامه در جلسه هيات مديره آژانس در وين تصويب شود.

سيد حسين موسويان، مذاکره کننده ارشد ايران و عضو شورای عالی امنيت ملی، که در وين بسر ميبرد ايالات متحده را متهم کرد که به دلايل سياسی در مورد پرونده ايران مبالغه روا ميدارد. وی می گويد:" من فکر ميکنم که مسئله هسته ای ايران در آغاز سپتامبر شديداً گرفتار بازی های سياسی شده بود ولی حالا جايی برای بازی سياسی با مسئله هسته ای ايران وجود ندارد."

ولی در اينحال، کنت بريل ـ نماينده ايالات متحده در سازمان بين المللی انرژی اتمی ـ با استفاده از يک اصطلاح تشبيهی بسکتبال گفت که فشار ارعاب ايران در تمام زمين نشانه روشنی از اين است که تهران اسرار هسته ای برای پنهان کردن دارد.

ايالات متحده و سايرين ايران را متهم کرده اند که يک برنامه مخفيانه تسليحات هسته ای دارد و بازرسان بين المللی را پيرامون فعاليت های هسته ای خود گمراه ميکند. ايران اين اتهام را رد ميکند.

s

XS
SM
MD
LG