لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

گزارش کميسيون تحقيق درباره حملات تروريستی ۱١ سپتامبر  - 2004-06-16


کميسيون تحقيق حملات تروريستی ۱١ سپتامبر ٢٠٠١ در آمريکا در بخشی از گزارشی درباره القاعده که در آغاز جلسات عمومی منتشر شده است، می گويد شاهد معتبری که ثابت کند القاعده و عراق در حمله به آمريکا با يکديگر همکاری می کردند، پيدا نکرده است.

گزارش حاکی است که يک مقام ارشد اطلاعاتی عراق در سال ١٩٩٤ در سودان با اوسامه بن لادن رهبر القاعده ملاقات کرد. در آن ديدار، بن لادن در خواست کرد مکانی برای تاسيس اردوگاه های آموزشی در عراق در اختيار وی گذاشته شود، اما عراق ظاهرا هرگز پاسخ نداد.

اين گزارش با ادعای ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا که گفته است القاعده و صدام حسين روابط ديرينه ای داشتند در تضاد است.

کميسيونی که درباره حملات تروريستی ۱١ سپتامبر در آمريکا تحقيق می کند همچنين می گويد پاکستان از حضور القاعده در افغانستان پشتيبانی می کرد و از آن سود می برد. گزارش مقدماتی کميسيون که روز چهارشنبه منتشر شد حاکی است که اسلام آباد در حدی قابل ملاحظه کوشش های حکام طالبان را در جهت فراهم آوردن پناهگاهی برای القاعده تسهيل کرد.

گزارش اضافه می کند علائم قاطعی وجود دارد که نشان می دهد عناصری در دولت های پاکستان و ايران، زمانی که عوامل القاعده از دو کشور می گذشتند، آنها را ناديده می گرفتند. کميسيون همچنين می گويد القاعده جنگجويانی را برای شرکت در مبارزه پاکستان با هند بر سر کشمير آموزش می داد و مجهز می کرد.

پاکستان زمانی کوتاه پس ار حملات ۱١ سپتامبر مناسبات خود را با طالبان قطع کرد، و مقامات آمريکا اينک آن را يک متحد اصلی در جنگ با تروريسم تلقی می کنند. در اين ميان، گزارش کميسيون تحقيق هشدار می دهد که القاعده هرچند ضعيف شده، اما هنوز در تلاش است به آمريکا حمله کند و تلفات انبوهی ببار آورد.

R

XS
SM
MD
LG