لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

مراسم تشييع جنازه رونالد ريگان، رئيس جمهوری پيشين آمريکا - 2004-06-11


رهبران کنونی و سابق جهان در کليسای جامع واشنگتن در مراسم تشييع جنازه رونالد ريگان، رئيس جمهوری پيشين آمريکا، شرکت کرده اند.


دقايقی قبل از ظهر به وقت محلی، در زير آسمانی ابری و نم نم باران، تابوت حامل پيکر رونالد ريگن با آداب و تشريفات کامل نظامی، به داخل کليسای جامع واشنگتن حمل شد. پيشتر، در حاليکه تابوت از بنای کنگره آمريکا که از بعدازظهر چهارشنبه برای ادای احترام همگان در آنجا نهاده شده بود، به طرف کليسا به حرکت درآمد، به نشانه احترام، تيرهای توپ شليک شد.


مارگارت تاچر، نخست وزير سابق بريتانيا، در پيامی که بر روی نوار ويديويی ضبط شده بود و در کليسای جامع واشنگتن پخش شد، گفت که جهان رئيس جمهوری بزرگ، يک آمريکايیِ بزرگ، و مردی بزرگ از دست داده است.

خانم تاچر پس از اشاره به اينکه رونالد ريگان همچنين دوستی بزرگ برای شخص او بود گفت که پرزيدنت ريگان نه فقط بدون شليک يک گلوله بلکه همچنين با دعوت از دشمنان که از سنگرهای خود بيرون آمده و به دوستان تبديل شوند در جنگ سرد پيروز شد.

مراسم امروز در کليسای جامع واشنگتن که طی آن جورج بوش، رئيس جمهوری پيشين آمريکا، و جورج واکر بوش، رئيس جمهوری کنونی نيز سخنانی ايراد می دارند، نقطه اوج يک هفته سوگواری و آئين های يادبود برای رونالد ريگن است که روز شنبه در ٩٣ سالگی درگذشت.

جورج هربرت بوش، رئيس جمهوری پيشين آمريکا، طی سخنانی که با چشمان اشک آلود ايراد داشت گفت که در زندگی سياسی و اجتماعی خود بيش از هر شخص ديگری از رونالد ريگان درس آموخت.

پرزيدنت جرج بوش در تمجيد از رونالد ريگان گفت که چهلمين رئيس جمهوری آمريکا بصورت سمبل و نمادی برای اين کشور درآمد. آقای بوش گفت رونالد ريگان معتقد بود که افراد اصولا خوب هستند و از حق آزاد بودن برخوردارند. او افزود رئيس جمهوری فقيد، آمريکا را نه فقط مکانی در جهان بلکه اميد جهانيان به شمار می آورد.

در پايان مراسم در کليسای جامع واشنگتن، ناقوس ها چهل بار به نشانه آنکه آقای ريگن چهلمين رئيس جمهوری آمريکا بود ، به صدا درمی آيند.

آنگاه تابوت حامل جنازه رونالد ريگن با هواپيما به ايالت کاليفرنيا انتقال می يابد تا طی مراسمی خصوصی، در باغ کتابخانه ريگن در نزديکی لس آنجلس به خاک سپرده شود.
R

XS
SM
MD
LG