لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

آخرين وداع با پرزيدنت ريگان - 2004-06-09


ده ها هزار تن از مردم هنگام گذشتن از کنار تابوت حامل جسد پرزيدنت ريگان رئيس جمهوری فقيد آمريکا در کتابخانه ريگان در نزديکی لوس آنجلس، برای آخرين بار نسبت به وی ادای احترام کردند.

صف کسانی که برای ادای احترام آمده بودند، آنقدر طولانی بود که مقامات مسئول روز سه شنبه مدت ديدار از تابوت پرزيدنت ريگان را که در پرچم آمريکا پيچيده بود، تمديد کردند. ناوگانی از اتوبوس ها، در تمامی بيست وچهار ساعت مردم را از يک پارکينگ نزديک، به محل کتابخانه ريگان حمل می کردند.

سناتورجان کری کانديدای دمکرات ها در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ماه نوامبر سال جاری، ازجمله کسانی بود که با گذشتن از کنار تابوت رئيس جمهوری فقيد آمريکا به وی ادای احترام کرد.

آقای ريگان که پيش ازتصدی رياست جمهوری آمريکا، فرماندار ايالت کاليفرنيا بود، بعد از ظهر روز شنبه گذشته پس از مبارزه ای طولانی با بيماری آلزايمر درگذشت. وی هنگام مرگ 93 سال داشت.

امروز پيکر رئيس جمهوری فقيد آمريکا ازکاليفرنيا به شهر واشنگتن پرواز داده می شود و رسما به مدتی نزديک به 40 ساعت در ساختمان کنگره آمريکا قرارداده می شود. اوج اين مراسم، روزجمعه در کليسای جامع واشنگتن و هنگام برگزاری مراسم ترحيم آقای ريگان است. جسد آقای ريگان درپايان مراسم به کاليفرنيا عودت داده می شود تا هنگام غروب آفتاب به خاک سپرده شود.

توسعه اقتصاد، روابط گرم با اتحاد جماهيرشوروی و رسوائی ايران کنترا که در دوره دوم رياست جمهوری پرزيدنت ريگان روی داد، يادآور دوران زمامداری رئيس جمهوری فقيد آمريکا است.

رسوائی ايران کنترا در اواخر سال 1986 روی داد. اين هنگامی بود که دولت ريگان گزارش های منتشرشده درباره فروش جنگ افزار به ايران را برای تامين آزادی آمريکائی هائی که به وسيله گروه های هوادار ايران در لبنان به گروگان گرفته شده بودند، مورد تأييد قرار داد.

دولت ريگان همچنين اذعان کرد درآمد حاصله ازبابت فروش جنگ افزار به ايران را برای تقويت نظامی چريک های نيکاراگوئه که به نام " کونترا" شهرت داشتند، به مصرف رسانده است. اين در حالی بود که کنگره آمريکا، محدوديت هائی در مورد کمک به کونتراها قائل شده بود.

افشای اين رسوائی، تحقيقاتی را ازسوی کنگره به دنبال داشت. درجريان اين تحقيقات، چند مقام دولتی برکنار شدند و عده ای نيز به خاطرتخلف از مقررات کنگره آمريکا محکوم شدند.

اما تحقيقات جاری هرگزثابت نکرد که پرزيدنت ريگان از ماجرای فروش محرمانه اسلحه به ايران آگاهی داشته است. با اين حال، کشف اين رسوائی تا حدودی به محبوبيت پرزيدنت ريگان لطمه وارد آورد.

m

XS
SM
MD
LG