لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

تجليل سياستمداران برجسته جهان از شخصيت رونالد ريگان - 2004-06-06


سياستمداران برجسته جهان از پرزيدنت رونالد ريگان به عنوان مردی با شخصيتی فوق العاده جذاب که مسير رويدادهای جهانی را تغيير داد ياد می کنند.

ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه، گفت چهلمين رئيس جمهوری امريکا به سبب پای بندی خود به دمکراسی، در تاريخ بين المللی تاثيری عميق برجای می نهد.

هلموت کوهل، صدر اعظم پيشين آلمان آقای ريگان را برای جهان سياستمداری خوشقدم توصيف کرد.

مارگارت تاچر، نخست وزير پيشين بريتانيا، اظهار داشت رونالد ريگان در پيروزی در جنگ سرد، نقشی مهمتر از ساير رهبران جهان ايفا کرد چرا که توانست بدون شليک حتی يک تير، بدين مهم دست يابد.

ميخائيل گورباچوف، آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروی، از رونالد ريگان به عنوان رئيس جمهوری بزرگ که جريان روابط را بين دو ابر قدرت جنگ سرد دگرگون ساخت تجليل کرد.

آقای گورباچف امروز در مصاحبه ای با راديو روسيه همچنين گفت که از خبر در گذشت رونالد ريگان عميقا متاسف شده است. رهبر پيشين کرملين اظهار داشت برغم آنکه پرزيدنت ريگان سياستمداری فوق محافظه کار بشمار می آمد، اما اين، او بود که توقف مسابقه تسليحات اتمی را پيشنهاد کرد، برچيدن زرادخانه های اتمی را آغاز نمود و روابط بين واشنگتن مسکو را بهبود بخشيد. آقای گورباچف گفت رونال ريگان آغاز کننده جريانی بود که در نهايت به جنگ سرد پايان داد.

فروريختن اتحاد جماهير شوروی در سال ۱۹۸۹ هنگاميکه رونالد ريگان کاخ سفيد را ترک کرد آغاز شد و کشور شوروی در سال ۱۹۹۱ رسما منحل گشت.

در اين حال، در سراسر امريکا، در سوگ رونالد ريگان پرچمها نيمه افراشته در آمده است.

XS
SM
MD
LG