لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

پرزيدنت رانلد ريگان درگذشت  - 2004-06-05


رانلد ريگان رئيس جمهوری اسبق آمريکا که مدتهای طولانی از بيماری مغزی آلزايمر رنج می برد در سن 93 سالگی بدرود حيات گفت. گفته می شود يکی از دست آوردهای او پايان دادن به « جنگ سرد» بود. آقای ريگن چهلمين رئيس جمهوری آمريکا و عضو حزب جمهوريخواه که سابق بر آن هنرپيشه و فرماندار کاليفرنيا بود در سال 1981 مقام رياست جمهوری آمريکا را کسب کرد.

او بزرگترين رسالت خود را در اضمحلال نظام اتحاد جماهير شوروی و به اصطلاح او « امپراطوری اهريمنی» می دانست و به همين دليل دست به تقويت نيروی نظامی ايالات متحده زد. از طرف ديگر منتقدان آقای ريگان او را صاحب انديشه های ساده لوحانه و جنگ طلبانه و شايسته هر نوع انتقاد می دانستند. طرفداران پرزيدنت ريگان نيز به قابليتهای آقای ريگان در اشاعه خوشبينی، ميهن پرستی و ارزشهای مردم آمريکا اشاره کردند. پرزيدنت ريگان توانست از يک سوء قصد جان سالم بدر برد.

درگذشت آقای ريگان با سالگرد يکی از سخنرانيهای مهم و تاريخی او يعنی سخنرانی دو دهه پيش او در ماه ژوئن سال ۱۹۸۴ برای اعلام پيروزی متفقين و دستيابی به دمکراسی در ساحل اوماها در نرماندی مصادف شده است.

در آن سخنرانی پرزيدنت ريگان گفت جنگ جهانی دوم به مبارزان آموخت که اتحاد آنان را « شکست ناپذير» می سازد و افزود اتحاد ما که دربحبوحه سختی های جنگ زاده شده بود و واقعيتهای جهان پس از جنگ آن را تعديل کرده و شکل داده بود، به موفقيت دست يافته است. اکنون ما آزاديم و اين موهبتی است که مبارزه و کشته شدن در راه رسيدن به آن با ارزش است.

آقای ريگان همچنين در آن سخنرانی اظهار داشت، ايالات متحده آمريکا خود را وقف رسيدن دنيا به صلح و امنيت ساخته است، ما هميشه آماده هستيم و بنا بر اين همواره آزاد خواهيم ماند.

پيکر پرزيدنت اسبق آمريکا پيش از خاکسپاری در کتابخانه رياست جمهوری در ايالت کاليفرنيا، مدتی در تالار مدور کنگره آمريکا در واشنگتن قرار خواهد گرفت.

K

XS
SM
MD
LG