لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

سناتور جان کری : تلاش ايران و کره شمالی در فراهم آورن جنگ افزار اتمی امنيت بين المللی  را به گونه ای جدی تهديد می کند - 2004-06-05


جان کری سناتور ايالت ماساچوست و نامزد احتمالی حزب دمکرات برای رياست جمهوری آمريکا می گويد تلاش ايران و کره شمالی در فراهم آورن جنگ افزار اتمی امنيت بين المللی را به گونه ای جدی تهديد می کند. او چندی پيش در سخنانی در فلوريدا گفت: هدف شماره يک امنيتی من به عنوان رئيس جمهوری اين است که از ايالات متحده آمريکا حفاظت کنم و پيروزی در جنگ با تروريسم به گونه ای بسيار موثر تروريست ها را از دست يابی به حنگ افزار کشتار جمعی باز خواهد داشت و خلع سلاح کشورهای متخاصم را مسلم خواهد ساخت.

آقای کری می گويد قرار گرفتن عراق در کانون توجه آمريکا به ايران و کره شمالی فرصت داده است به حرکت در اجرای برنامه های اتمی خود ادامه دهند و جهان بايد عليه آنها متحد شود. او گفت يک ايران مسلح به سلاح اتمی قابل قبول نيست و مهم است که ما برای حل اين مسائل با متحدان خود همکاری کنيم.

سناتور کری اين نظر را در حالی ابراز داشت که آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش جديدی منتشر کرد که نشان می دهد برنامه اتمی ايران از آنچه فاش کرده پيشرفته تر بوده است. آژانس به ويژه به کارهای ايران در ساختن سانتريفيوژهای پيشرفته ای که می تواند برای غنی کردن اورانيوم به منظور استفاده در جنگ افزار به کار رود، اشاره می کند و می افزايد دريافت اطلاعات مهم در باره برنامه سانتريفيوژ P-2 اغلب تقاضاهای پياپی را ايجاب کرده است و اطلاعاتی که ارائه می شود همچنان متغيير و متناقض است.

کنث بريل نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد داستان ها و گزارش های ناهماهنگ و پرسش های بی پاسخ ايران همچنان نماد همکاری آن با آژانس است و اضافه می کند حتی يک ناظر بی علاقه اينک بايد بپرسد آنچه ايرانی ها چنين در پنهان کردن آن اصرار می ورزند چيست؟ چرا می خواهند برنامه اتمی خود را از تحقيقاتی کاملا مستقل حفظ کنند؟ در حالی که کارهای پنهانی آنها در حوزه های غنی کردن و پردازش اورانيوم بيشتر از پرده بيرون می افتد، به گمان من روشن است که اين خودداری مداوم از همکاری با طرح ديرينه انکار و فريب که فقط می تواند برای پوشاندن برنامه اتمی نظامی ايران تهيه شده باشد کاملا تطبيق می کند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است روز 14 ژوئيه برای بحث در باره برنامه اتمی ايران تشکيل جلسه دهد. آژانس ممکن است توصيه کند که پرونده ايران برای بررسی امکان برقراری تحريم هائی به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شود. پرزيدنت بوش گفته است که جامعه بين المللی بايد در همکاری با يکديگر برای ايران روشن سازد که ما ساختن يک سلاح اتمی را تحمل نخواهيم کرد.

K

XS
SM
MD
LG