لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

استقرار هزاران تن از ماموران انتظامی پاکستان در کراچی - 2004-05-31


در شهر کراچی در پاکستان در پی کشته شدن يکی از روحانيون ارشد اهل تسنن و بروز درگيری های خشونت آميز، هزاران نفر از ماموران انتظامی و سپاهيان ارتش در خيابان ها برای حفظ نظم مستقر شده اند.

مفتی نظام الدين شامزی روحانی سنی تندرو که ۷۰ سال سن داشت ديروز پس از آنکه به همراه محافظين خود با اتومبيل از خانه اش خارج شد هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. در مورد اينکه قاتلين او چه کسانی هستند هنوز هيچ گزارش تائيد شده ای منتشر نشده است، اما مقامات پاکستان نگران آن هستند که اين ترور موجب شود اهل تسنن به اقدامات انتقامجويانه ای عليه شيعيان بپردازند. بنابراين حضور نيروهای پليس و ارتش در کراچی بخصوص در اطراف مساجد شيعيان و مناطق شيعه نشين بيشتر به چشم می خورد.

مفتی نظام الدين شامزی از طرفداران سرسخت رژيم طالبان در افغانستان بود وهمچنين با اوسامه بن لادن، رهبر گروه تروريستی القاعده ملاقات کرده بود.

در پی ترور مفتی نظام الدين هزاران نفر از طرفداران وی به خيابان های کراچی ريختند و آن شهر را به آشوب کشيدند و به غارت فروشگاه ها پرداختند. در اين ناآرامی ها حداقل ۱۵ نفر مجروح شدند. امروز در کراچی مغازه ها بسته بود و اتوبوس های شهری و ساير وسائل نقليه در خيابان ها حرکت نمی کردند.

s

XS
SM
MD
LG