لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۲

EDITORIAL : A Helping Hand for Iraqis دستی برای کمک به عراقی ها - 2004-05-30


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

نظار جودی يک شب پيش از زمانی که قرار بود دست راستش قطع شود، از زندان ابو غريب در عراق به همسرش نوشت: انشاء اله، خداوند دست حتی بهتری را جانشين دستم خواهد ساخت.

آن زمان سال 1995 بود. فساد و ريخت و پاش صدام حسين، اقتصاد عراق را نابود کرده بود، و رژيم به سپر بلا نياز داشت. آقای جودی و ديگر بازرگانان عراقی به اتهام استفاده از ارز خارجی در يک جلسه 30 دقيقه ای محاکمه شدند. دستهای قطع شده آنها به فرمان صدام حسين به او تحويل داده شد.

امروز، 7 نفر از آن مردان ، از برکت کوشش آمريکائيان علاقه مند ، دستهای خود را باز يافته اند. پزشکان در هوستون، در ايالت تگزاس، دستهای مصنوعی را که تا حد زيادی مانند دستهای طبيعی عمل می کند، به بازوهای آنها وصل کردند. پرزيدنت بوش از عراقی ها در کاخ سفيد استقبال کرد و گفت : " مفتخر هستم که با يک شهر وند شجاع عراقی که صدام حسين دست او را همراه با دستهای شش نفر ديگر قطع کرد، دست بدهم. آنها نمونه های بي رحمی ديکتاتور هستند."

يک جراح پلاستيک در هوستون صليب های سياهی را که به وسيله زندانبانان صدام روی پيشانی های عراقی ها خالکوبی شده بود برداشت. يکی از قربانيان، بَسيم الفَهدی، گفت بسياری ديگر از زندانيان عراقی سرنوشت های بدتری را تحمل کردند. او گفت : ما آمهای خوشبختی بوديم. در ابو غريب سی هزار نفر به دست جلادان سپرده شدند. پليس مخفی عراق، قطع دست ها را روی نوار ويديو ضبط کرد. خبرنگاران عراقی نسخه ای از نوار را به دست آوردند و آنرا به دان نورث خبرنگار آمريکائی دادند. نورث فيلم مستندی از رنج های زندانيان در زندان های صدام حسين تهيه کرد. اين فيلم توجه ماروين زيندلر، مسئول خبر تلويزيون هوستون را به وضعيت دشوار عراقی ها جلب کرد. او بمنظور تامين هزينه ساختن دستهای مصنوعی برای 7 مرد عراقی و مخارج ديگربه فعاليت پرداخت و اعانات خصوصی تاسيسات پزشکی، صاحبان وسائل حمل و نقل و هتل ها را فراهم آورد.

صلاح زيناد، يکی از دريافت کنندگان دست مصنوعی، از آنچه از يک دست فراتر می رود سپاسگزار است. او گفت : ما در عراق آزادی داريم. حالا می توانيم هرچه می خواهيم بگوئيم. در زمان صدام ، ِپچ ِپچ می کرديم. آقای زيناد در پاسخ به پرسشی در باره بدرفتاری سربازان آمريکا در ابو غريب گفت: آمريکائيانی که مرتکب چنين کارهائی شدند مجازات خواهند شد. در زمان صدام، به اين نوع بدرفتاری ها پاداش داده می شد.

XS
SM
MD
LG