لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

روسيه وايران به توافقی دست يافته اند که راه ارسال سوخت اتمی به ايران را هموارمی کند - 2004-05-26


يک مقام بلندپايه روسی می گويد روسيه وايران به توافقی دست يافته اند که راه ارسال سوخت اتمی به ايران را هموارمی کند. الکساندر روميانتسوف Alexander Rumyantsev رئيس سازمان انرژی اتمی روسيه می گويد ايران به موجب اين توافق بايد کليه ميله های اتمی مصرف شده را برای انبار وبازيافت، به روسيه بازگرداند.

به گفته آقای روميانتسوف، قراراست اين موافقتنامه ظرف سه يا چهارماه آينده درايران امضا شود وپس ازآن ظرف مدت کوتاهی روسيه ارسال محمولات سوخت اتمی را به ايران آغاز می کند. بيش از ۱۶۰ ميله اتمی بايد به موقع به نيروگاه اتمی دربوشهرحمل شود تا نيروگاه بتواند کارخود را درسال ۲۰۰۵ آغازکند. روسيه سپس همه ساله ۴۳ ميله اضافی برای استفاده نيروگاه به ايران ارسال می دارد. روسيه احداث نيروگاه بوشهر را با هزينه ۸۰۰ ميليون دلاربرعهده گرفته است.

لزوم بازگرداندن سوخت مصرف شده به روسيه، درپاسخ به خواست آمريکا وبرای برطرف کردن نگرانی های آمريکا دراين مورد است که ممکن است ايران مواد اتمی را برای توليد اسلحه مورد استفاده قراردهد. مقامات سازمان بين المللی انرژی اتمی وآمريکا، تهران را متهم کرده اند ازافشای اطلاعات مهم مربوط به برنامه های اتمی ايران خودداری کرده است. ايران می گويد برنامه های اتمی اين کشوربرای مقاصد مسالمت آميزاست.

K

XS
SM
MD
LG