لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

گزارش سالانه سازمان عفو بين الملل درباره خاورميانه - 2004-05-26


عفو بين الملل می گويد خاورميانه در سال ٢٠٠٣ با جنگ در عراق و ادامه مناقشه اسرائيل و فلسطينيان، با درگيری های مرگبار دست به گريبان بود.

عفو بين الملل، که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، در گزارش سالانه خود می گويد حمله به هدفهای غير نظامی، دولتی و نظامی – که اغلب به وسيله مهاجمان ناشناس انجام می گرفت – در الجزاير، مراکش و عربستان سعودی نيز افزايش يافت.

گزارش ياد آور می شود که نقض فاحش حقوق بشردر سراسر منطقه ادامه پيدا کرد، در همين حال در سطوح کشوری، اصلاحات سياسی، قضائی و قانونی روز به روز بيشتر مورد بحث قرار گرفت.

عفو بين الملل می گويد مداخله نظامی آمريکا و بريتانيا در عراق به شدت گرفتن اقدامات خشونت آميز در سراسر خاورميانه منجر شد و گروه های مسلح به هدف های نظامی حمله کردند.

در اين ميان، نبرد با ستيزه جويان مسلمان همچنان موجب فرسايش حقوق اساسی انسانی بود و نيز به استرداد فرا قانونی افراد بين کشورهای خاورميانه منجر شد.

گروه طرفدار حقوق بشر می گويد شمار سهمگين کشتار در مناقشه اسرائيل و فلسطينيان، موجب شد که روند صلح معروف به نقشه راه تا پايان سال ٢٠٠٣ ، تقريبا معنا و کارآئی خود را از دست بدهد.

R

XS
SM
MD
LG