لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

Editorial:Bush Meeting with Jordan’s King ديدار پرزيدنت بوش و پادشاه اردن - 2004-05-22


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر و موضع دولت آمريکا است

پرزيدنت بوش در ديداری با ملک عبداله پادشاه اردن در کاخ سفيد، از دوستی اردن در اين زمان چالش و فرصت در خاورميانه، قدر دانی کرد و گفت :" مناسبات اقتصادی بين آمريکا و اردن هرگز چنين محکم نبوده است.ما به گسترش روابط تجاری و سرمايه گذاری، و ايجاد فرصت های جديد برای مردم هر دو کشور ادامه می دهيم. در حالی که دولت من برای فراهم آوردن يک توافق تجارت آزاد در خاورميانه کوشش می کند، قرار داد تجارت آزاد بين اردن و آمريکا مدلی برای منطقه است."

پرزيدنت بوش گفت او همچنين از شنيدن نقطه نظرهای ملک عبداله در مورد مسائل ديگر، از جمله تلاش برای برقراری صلحی عادلانه و با دوام بين اسرائيل و فلسطينيان، محظوظ شد:" من به تصويری که در اين جا، در باغ گل سرخ کاخ سفيد در روز 24 ژوئن 2002 از دو کشور ، اسرائيل و فلسطينی، که در کنار هم در صلح و امنيت زندگی کنند، و از تاسيس يک حکومت فلسطينی که معتبر، حاکم برخود و مستقل باشد، ارائه دادم ، متعهد هستم."

آقای بوش گفت آمريکا از طرحی که آريل شارون نخست وزير اسرائيل برای جمع کردن آبادی ها از باريکه غزه و بخش هائی از کرانه غربی اعلام کرد، پشتيبانی می کند. او گفت اين طرح شجاعانه می تواند سهمی واقعی در برقراری صلح داشته باشد، به ويژه اگر فلسطينيان اصلاح طلب گام پيش بگذارند و به سوی تاسيس يک کشور فلسطينی صلحجو حرکت کنند.

پرزيدنت بوش گفت که تمام مسائل مربوط به وضعيت نهائی بايد بين دو طرف، بر اساس قطعنامه های 242 و 338 شورای امنيت سازمان ملل متحد مورد مذاکره قرار گيرد. او همچنين بر اهميت نقشه راه، که از اسرائيل و فلسطينيان می خواهد گامهای متقابلی که به ايجاد يک حکومت فلسطينی تا سال 2005 منجر شود بردارند، تاکيد گذاشت و گفت: " نقشه راه بهترين مسير برای واقعيت بخشيدن به تصور آيجاد دو کشور است. به اين دليل است که فلسطينيان، اسرائيل، سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا، روسيه، آمريکا و بسياری از کشورهای ديگر آنرا تائيد می کنند. "

به پيشنهاد ملک عبداله پادشاه اردن، آمريکا دامنه گفت و شنود با فلسطينيان را توسعه می دهد. پرزيدنت بوش گفت: برای فلسطينيان اساسی است که بفهمند آمريکا از صلحی عادلانه، يک کشور غنی فلسطينی و اميد ها و آرمان های مردم فلسطين پشتيبانی می کند.

XS
SM
MD
LG