لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

ديدار معاون وزارت خارجه آمريکا با مقامات روسيه  - 2004-05-20


جان بولتون معاون وزارت خارجه آمريکا در امور کنترل تسليحات و خلع سلاح در ديداری با مقامات ارشد روسيه درباره کمک روسيه به جمهوری اسلامی ايران به بحث پرداخته است.

از چگونگی مذاکرات، که در آن طرح آمريکا برای متوقف ساختن گسترش جنگ افزار کشتار جمعی نيز مطرح شد، هنوز گزارشی منتشر نشده است، اما مقامات آمريکائی پيشتر گفتند جان بولتون از جمله از روسيه خواهد خواست پيش از تشکيل اجلاس گروه هشتگانه در ماه آينده، به طرح پرزيدنت بوش برای امنيت هسته ای ملحق شود.

مقامات آمريکائی می گويند پيوستن روسيه به اين طرح مهم خواهد بود زيرا می تواند چين را نيز به ملحق شدن به آن تشويق کند. اقدام روسيه همچنين ممکن است بتواند بر ديگر جمهوری های شوروی سابق که کنترل های صادراتی آنها ضعيف است، اثر بگذارد. همچنين انتظار می رفت آقای بولتون، ادامه نگرانی واشنگتن را از کمک روسيه به برنامه اتمی ايران ابراز دارد.

واشنگتن بر اين گمان است که تهران پنهانی سرگرم توليد جنگ افزار اتمی است و از قصد مسکو به تحويل سوخت اتمی برای نيروگاهی که در بوشهر ساخته می شود انتقاد می کند. روسيه گفته است تا مطمئن نشود که تهران تمام سوخت مصرف شده را به روسيه باز خواهد گرداند، سوخت اتمی به ايران حمل نخواهد کرد.

s

XS
SM
MD
LG