لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

دامنه قدرت واختياراتی  که به يک حکومت موقت عراقی واگذارخواهد شد تا چه اندازه خواهد بود؟ - 2004-05-14


نمايندگان کنگره آمريکا از دولت پرسيده اند که آيا دقيقا دامنه قدرت واختياراتی را که در روز ٣٠ ماه ژوئن آينده به يک حکومت موقت عراقی واگذار خواهد شد، تا چه اندازه خواهد بود؟ دربررسی هائی که از طرف کميته روابط بين المللی مجلس نمايندگان آمريکا به عمل آمده است، برخی از نمايندگان از بی اطلاعی خود از اين جهت اظهار ناخشنودی کرده اند.

يکی ازاعضای کميته از مارک گروسمن يکی ازمعاونان وزارت امور خارجه آمريکا پرسيد که آيا در تئوری، دولت جديد عراق اختيار آن را خواهد داشت که به آمريکا تکليف کند ازعراق خارج شود؟

آقای گروسمن نيز در ابتدا گفت: « آری » . اما بعدا افزود که حضور نظامی آمريکا و ساير نيروهای بيگانه در قانون موقت عراق که پس از تفويض حاکميت نافذ خواهد بود، منظور شده است. در ماه گذشته ميلادی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت دولت موقت جديد عراق حتی تحت قانون موقت مصوب شورای حکومت انتقالی عراق، منصوب آمريکا از حاکميت مطلق برخوردار خواهد بود.

دولت جديد موقت عراق از روز اول ماه ژوئيه آينده زمام امور عراق را در دست خواهد گرفت و تا انجام انتخابات در ماه ژانويه بر جای خود باقی خواهد ماند. دولت موقت جديد بازوی مقننه نخواهد داشت.

K

XS
SM
MD
LG