لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

غذای اژدها<BR>Drachenfutter - 2004-05-12


کارگردان: يان شوته Schutte

آلمان، ۱۹۸۷، سياه و سفيد، ۷۵ دقيقه

اين فيلم انسانی و عاطفی نگاهی است تاثير گذار بر وضعيت پناهجويان خارجی در جامعه آلمان غربی (پيش از وحدت دو کشور.) اگرچه که اين وضعيت حتی امروز، پس از به هم پيوستن دو آلمان، تغييری نکرده و وضع ناخوشايند پناهجويان و مهاجرين خارجی، موانع اجتماعی و قانونی سر راهشان، هيچکدام بهبود کيفی حاصل نکرده است.

داستان فيلم بر محور آشنايی و دوستی دو مهاجر می گردد. يک پاکستانی جوان و باهوش، بنام «شزاد»، جواز اقامت دايم آلمان را گرفته، و با شخصيت آرام و متينی که دارد بدنبال آرزوهايش به هامبورگ آمده است. وی پس از مدت کوتاهی واقعيت جامعه آلمان را از داستانهايی که درباره اش شنيده بود متفاوت می يابد. سرزمين سرد و بيروحی که برای مهاجران چيزی جز سختی و مسافرخانه های دولتی و احضاريه های متعدد از طرف اداره مهاجرت در بر ندارد.

شزاد اجازه کار ندارد، اما بطور غير قانونی در يک رستوران چينی کاری پيدا می کند و با گارسون چينی رستوران بنام «جيائو» طرح دوستی می ريزد. و اين دو بالاخره تصميم می گيرند تا رستوران خودشان را برپا کنند و به آرزوهايشان برسند.

از تم تکراری داستان که بگذريم، فيلم برداری سياه و سفيد، که در دهه ۸۰ ميلادی به منظور ايجاد تاثيرات نوستالژيک بکار گرفته می شد، تحسين آميز است، چون حالت بيروحی و سردمزاجی جامعه غربی را بخوبی القا می کند، جامعه ای که خيابان هايش از نور روياهای ناکام روشن می شود. اين فيلم برداری همراه با چهره های دو کاراکتر اصلی قشنگی خاصی به فيلم می دهد، اما انتظار حرف های عميق فيلسوفانه و بديع از اين فيلم زياده خواهی است، چون از اين قبيل داستانها و فيلم ها زياد گفته و پرداخته شده است.

XS
SM
MD
LG