لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

نظر بوش برای يک کشور مستقل فلسطينی<br>Bush On Palestinian State - 2004-05-07


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

آمريکا همچنان بر تصور و طرح ايجاد دو کشور اسرائيل و فلسطين که در صلح و امنيت در کنار هم زندگی کنند پای بند است. پرزيدنت بوش می گويد او يقين دارد که يک کشور فلسطينی صلحجو می تواند به وجود آيد.

من همچنين تشخيص می دهم که همه ما وظيفه داريم با تروريست هائی که سعی دارند به وجود آمدن يک کشور فلسطينی را متوقف سازند بجنگيم و حالا زمان پيشرفت است. گروه ديپلماتيک چهارگانه، شامل آمريکا، سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و روسيه، بر حمايت خود از نقشه راه، که از اسرائيل و فلسطينيان می خواهد گام هائی در جهت ايجاد يک حکومت فلسطينی تا سال ۲۰۰۵ بردارند، بار ديگر تاکيد گذاشته اند.

اعضای گروه پس از جلسه روز ۴ ماه مه در سازمان ملل متحد ، بيانيه ای صادر کردند که طرح آريل شارون نخست وزير اسرائيل را برای برچيدن تمام محله های اسرائيلی از باريکه غزه و تعدادی از محله ها در کرانه غربی ، مثبت می داند. بر اساس اين طرح، اسرائيل همچنين برخی از تاسيسات نظامی را از هر دو منطقه که اکثر ساکنان آنها فلسطينی هستند، بيرون خواهد برد.

طرح شارون در همه پرسی حزب خود او رد شد. اما ناظران می گويند به نظر می رسد اکثريت اسرائيليان با آن موافق هستند. کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا می گويد تائيد طرح از سوی پرزيدنت بوش به جلب حمايت اسرائيليان از آن کمک می کند.

در حالی که آبادی نشين های اسرائيلی تخليه می شوند، فلسطينی ها می توانند به گونه ای سازنده از آنها استفاده کنند و آزاد خواهند بود که جامعه جديدی برای خودشان بسازند. اما از هر دو طرف انتظار خواهد رفت تمام تعهداتی را که بر اساس نقشه راه پذيرفته اند و پايان دادن به تروريسم از آن جمله است، رعايت کنند.

XS
SM
MD
LG