لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

رهبران شيعه صدر را رد کردند<br>Editorial: Shiite Leaders reject SADAR - 2004-05-07


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

نمايندگان بانفوذ ترين رهبران شيعه عراق از مقتدی صدر روحانی افراطی شيعه خواسته اند واحد های شبه نظامی خود را از شهرهای مقدس نحف و کربلا بيرون ببرد. آنها همچنين می خواهند تفنگچی های صدر به استفاده از مساجد در اين شهرها به عنوان زرادخانه پايان دهند و قدرت را به پليس عراق و واحدهای دفاع غير نظامی بازگردانند. رهبران شيعه می خواهند مذاکراتی که به رهبری آمريکا درباره آينده عراق جريان داشت بسرعت از سر گرفته شود. يک نماينده مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، که پيوندهای نزديکی با آيت اله عظمی سيستانی دارد، به روزنامه نيويورک تايمز گفت اکثريت شيعيان عراق، صدر و خشونت شبه نظاميان او را رد می کنند. او گفت: صدر در اکثر استان های جنوب کاملا منزوی است، حتی در نجف منزوی است. در آنجا تلقی مردم اين است که او آنها را به گروگان گرفته است.

روز ۵ می، تفنگچی های مقتدی صدر سربازان آمريکائی و بلغاری در کربلا را با خمپاره، آر پی جی و مسلسل زير آتش گرفتند. در نبردی که در پی آن روی داد، يک سرباز ائتلاف و حدود ١٠ نفر از شبه نظاميان صدر کشته شدند.

پرزيدنت جرج بوش می گويد مقتدی صدر تلاش می کند با به دست گرفتن خشونت آميز قدرت، عراقی ها را از گزينش آزادانه محروم سازد و می افزايد:
خشونتی که ما ديده ايم، کوششی است که اين عناصر افراطی و سنگدل برای قبضه کردن قدرت به کار می برند.

پرزيدنت بوش می گويد علی رغم خشونت مقتدی صدر و تندروهای ديگر، آمريکا و شريکان آن در ائتلاف از تعهد خود به بازگرداندن حاکميت به مردم عراق در روز ٣٠ ژوئن داده اند، پای پس نخواهند کشيد.

XS
SM
MD
LG