لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

دستگيری عوامل عمده مظنون درشرق آسيا بيانگر پيشرفتی قطعی در مبارزه  جهانی با تروريسم است - 2004-04-30


مقامات آمريکا می گويند دستگيری عوامل عمده مظنون به عمليات تروريستی در شرق آسيا در سال گذشته و بهبود همکاری در امور ضد تروريسم دراين منطقه، بيانگر پيشرفتی قطعی در مبارزه جهانی با تروريسم است.

وزارت امورخارجه آمريکا در گزارش سالانه خود درباره تروريسم جهانی، دستگيری حمبلی يک عضو ارشد جماعت اسلامی تايلند را در ماه اوت سال گذشته ستود. حمبلی که يک شهروند اندونزی است، مظنون به آن است که سردستگی يک رشته حملات تروريستی را در جنوب شرقی آسيا، از جمله حمله انتحاری به جزيره بالی را در سال ٢٠٠٢ که ٢٠٠ کشته برجا گذاشت، برعهده داشته است.

گزارش وزارت امورخارجه آمريکا همچنين شماری ازکشورهای منطقه را که درمبادله اطلاعات وهمکاری های مرزی در جهت مبارزه با گروه های تروريستی به پيشرفت هائی نائل آمده اند، ستود.

در گزارش آمده است ژاپن واستراليا موضع محکم ضد تروريستی خود را در سال ٢٠٠٣ همچنان ادامه داده اند و چين، فيليپين، زلاند نو و سنگاپور به پيشرفت عمده ای دراين زمينه نائل آمده اند. کامبوج نيز در مورد بازداشت افراد مظنون به عمليات تروريستی که تحت تعقيب بين المللی بوده اند، موثر بوده است.

درگزارش به موفقيت اندونزی در مبارزه با گروه تروريستی مرتبط با شبکه القاعده جماعت اسلامی، ازطريق بازداشت اعضای اين گروه و تصويب قوانين ضد تروريستی سختگيرانه تری اشاره شده و درعين حال هشدار داده شده است که فشارهای سياسی و عوامل ديگری، قاطعيت دولت اندونزی را در اين مورد محدود کرده است.

مقامات آمريکا می گويند از تاسيس مرکزمنطقه ای جنوب شرقی آسيا در امور ضد تروريسم در مالزی خوشوقت شده اند. انتظارمی رود اين مرکز از طريق تمرکز بر آموزش های منطقه ای، مبادله اطلاعات و افزايش آگاهی های عمومی، به مبارزه با تروريسم کمک کند.

K

XS
SM
MD
LG