لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

يادداشتی درباره گل آقا، کيومرث صابری - 2004-04-30


(( گل آقا )) به ديار گل ها شتافت

آرش ايرانی

نوجوان كه بوديم تنها نشريه مورد علاقه بچههای دبيرستانمان (( گل آقا )) نام داشت. آن سال های آغازين دهه 70 ش. بسيار دوست داشتيم بدانيم گل آقای محبوب ما كه بهترين هفته نامه طنز پايتخت را منتشر ميكرد كيست؟ بزرگتر كه شديم او را شناختيم: (( كيومرث صابری فومنی )) نام داشت. اما حيف كه اين آشنايی زياد پايدار نبود.

(( گل آقای )) مطبوعات ايران امروز، 11 ارديبهشت ماه، به دليل کم خونی شديد در بيمارستان مهر تهران به ديار باقی شتافت. اين طنز پرداز برجسته ايرانی که سال 1321 شمسی در يکی از روستاهای صومعه سرا ( استان گيلان ) به دنيا آمد در سال های پيش از انقلاب اسلامی با مجله فکاهی (( توفيق)) همکاری داشت و به عقيده بسياری از آگاهان يکی از آغازگران طنز سياسی اجتماعی در مطبوعات ايران به شمار می آمد. او بعد از روی کار آمدن جمهوری اسلامی و در سال 1363 به تحريريه روزنامه اطلاعات پيوست و به ارائه طنز روزانه خود در غالب ستون (( دوکلمه حرف حساب)) پرداخت. همچنين در سال 1369 هفته نامه به ياد ماندنی (( گل آقا )) را به راه انداخت که به جرات می توان گفت در زمان خود يکی از تاثيرگذارترين و پرفروش ترين هفته نامه های چاپ ايران به شمار می آمد. از جمله اعضا هيت تحريريه گل آقا می توان به بزرگانی چون ابوالقاسم حالت، محمد پورثاني، مرتضی فرجيان، سيد ابراهيم نبوی و . . . اشاره کرد.

البته هفته نامه گل آقا سرانجام در سال 1381 بنا بر دلايلی که هيچگاه دقيقا مشخص نشد از ادامه انتشار باز ماند اما ديگر يادگارهای صابری فومنی (( ماهنامه گل آقا و بچه ها گل )) همچنان انتشار می يابند.

فردا صبح پيکر کيومرث صابری فومنی در حالی از مقابل دفتر (( گل آقا )) تشييع خواهد شد که امروزنه تنها بچه های دبيرستان ما که بهتر بگويم تمام فرزندان ايران در ماتم از دست دادن او به سوگ نشستند.

XS
SM
MD
LG