لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

پيشرفت در افغانستان<br>Editorial: Afghan Progress - 2004-04-30


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

آرمان اف – ام، نخستين ايستگاه راديوئی خصوصی بازرگانی در افغانستان، نخستين سالگرد خود را جشن می گيرد. اين ايستگاه در کابل قرار دارد و برنامه های آن ترکيبی از موسيقی، گفت و گو، مصاحبه، خبر و گزارش های ورزشی است. اخيرا پخش برنامه ای را زيرعنوان جوانان و مشکلات آنها آغاز کرد.
آرمان اف – ام، فقط يک نشانه سربرآوردن افغانستان پس از ده ها سال اشغال شوروی، جنگ داخلی و بد حکومتی رژيم افراطی اسلامی طالبان است. افغان ها همچنين برای شرکت در انتخابات پارلمانی که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود آماده می شوند. تا پايان آوريل، نزديک به يک ميليون و نهصد هزار افغان برای رای دادن ثبت نام کرده اند. بيش از نيم ميليون نفر از آنها زن هستند.

حامد کرزی، رئيس جمهوری فعلی افغانستان می گويد : فراهم آوردن يک ساختار محکم حزب سياسی ، که نماينده مردم و استوار بر فرهنگ سياسی افغانستان باشد، طول خواهد کشيد. پيشرفت آسان نخواهد بود. آقای کرزی می گويد: تروريسم – القاعده و کسانی در خارج از افغانستان که نمی خواهند افغانستان به شيوه ای که رشد کرده است رشد کند- مسلما سعی خواهند کرد با حمله به روند انتخابات در فراگرد صلح خرابکاری کنند.

اما پرزيدنت بوش می گويد : با رفتن رژيم طالبان و تروريست های القاعده که ديگر ستاد و قرار گاهی در افغانستان ندارند، کشور خوب پيشرفت می کند. من پرزيدنت کرزی را تحسين می کنم و به وی می بالم. او گام پيش نهاد و کشور را هدايت کرد. ارتش افغانستان فعال است. هنوز کارهائی بايد در آنجا انجام گيرد. در اکثر کشورهائی که در آنها ظلم و بيداد حاکم بود بايد کارهائی صورت پذيرد. گذر از يک حکومت ديکتاتوری به يک حکومت آزاد دشوار است. ورود به جامعه ای که در آن اگر از خط خارج می شديد به ُصلاّبه کشيده می شديد، به جامعه ای که در آن مردم به خاطر صلح و آزادی خطر را پذيرا می شد ند، آسان نيست. و اين کاری است که شما در افغانستان انجام می دهيد.
افغان ها بزودی فرصت خواهند يافت دولت جديدی انتخاب کنند. کشوری که زمانی در استيلای افراط گرايان بود، سعی دارد در مسير دمکراسی پيش برود.

XS
SM
MD
LG